Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kajmanka dravá  je želva, které je lepší se vyhnout. Tohle na pohled líné zvíře dokáže v ohrožení vystřelit neuvěřitelnou rychlostí i proti člověku a pořádně kousnout, nebo vyrvat kus masa!
   
Naštěstí kdo jednou kajmanku viděl, snadno jí pak i na dálku rozezná od všech ostatních želv. Kajmanka dravá má krunýř (karapax) nevýrazné hnědavé barvy velmi často obrostlý vodním mechem a se špičatými výběžky na jeho zadním okraji. Krunýř navíc vypadá, jako by se na želvě v dešti srazil, nebo se mu zastavil růst.
  
Jeho spodek žlutavé barvy dokonce tvoří jen jakýsi břišní kříž. Z malého krunýře ale téměř přetékají mohutné svalnaté končetiny a vyčuhuje pro želvy nezvykle dlouhý ocas. Její silný krk se na první pohled zdá krátký, protože želva ho má vtažený uvnitř krunýře a jeho kůže tvoří kolem hlavy široký varhánkový límec.
  
Při napadení ale želva bleskově krk vystřelí do nečekané délky, odpéruje se na všech čtyřech a celým tělem vyrazí vpřed. Hlavu má dost velkou s uhrančivýma očima, jejichž samotný pohled varuje před přiblížením.
  
Tahle sladkovodní želva  žije v Americe všude, kde je stojatá voda s bahnitými břehy, kterým dává přednost. Protože se občas za potravou a za dostatkem vody přesouvá z místa na místo, je možné setkat se s ní i na suchu.
   
Želva dosahuje délky asi 45 cm a dospělí jedinci váhy až 22 kil. Kajmanka dravá je menší příbuzná kajmanky supí -  Ta je největší sladkovodní želvou na světě, ale žije pouze ve vodě a jejím rodištěm jsou jihovýchodní bažinaté státy USA.
 

Náhledy fotografií ze složky Chelydra Serpentina

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

žtžzgtghz

(kijiji, 15. 3. 2009 15:35)

fuj!!!!!!!!!!!!!!!!

o želvje

(veronika janišová, 10. 2. 2008 18:42)

a jakou rychlostí může vystartovat?

KDO JI PRODÁ

(Frantisek, 28. 9. 2007 7:34)

Chtěl bych koupit kajmanku páč se mi hrozně líbí a hlavně mamince k narozeninám

supr zelva

(maja, 18. 6. 2007 12:38)

tahle zelva je pekna i kdyz trochu kouse. mam ji rada.