Jdi na obsah Jdi na menu
 


VELIKOST: až 25 cm


CHOV: Akvárium s ostrůvkem pro slunění, mimo dosah vody, zahradní jezírko, teplota vody 22°-28°C, vzduchu 22°-28°C. Do výběhu pouštět jen ve velmi teplých dnech.


CHOVÁNÍ: Aktivní ve dne.

      
POTRAVA: Býložravec, přesto hodně masitých doplňků.


ZIMNÍ SPÁNEK: Ano


Pro chov podobné druhy: Želva kaspická, západní a východní poddruh, velikost 25cm

POTRAVA: 

Želvy jsou všežravé, u mláďat je hlavní složkou potrava masožravá, s přibývajícím věkem se pak více obracejí na potravu rostlinnou.
Můžete jim dát v podstatě cokoli, jen ne tučné maso (želvy ho nejsou schopné strávit). Velice rády mají plže, hmyz, žížaly a podobné nechutnosti :)
Mláďata je třeba krmit každý den, nejlépe ne najednou, ale několikrát, dospělé želvy by pak měly mít 2-3 dny v týdnu půst.
Želvy by se měly najíst dosyta, nesmíte je však překrmovat a jídlo jim vždy podávejte do vody, ne na souš.
Je dobré je naučit jíst z pinzety, abyste jim s jídlem pohodlně mohli dávat vitaminy.

Dalším charakteristickým znakem této skupiny želv je výrazný pohlavní dimorfismus - samice jsou mnohem větší než samci (Bartlett et Bartlett 1996). Rod Graptemys pochází ze Severní Ameriky, náleží do čeledi Emydidae (sladkovodní želvy), do podřádu Cryptodira (skrytohrdlí), řádu Chelonia (želvy) a je tvořen 13 druhy.

Systematika je dodnes nejasná a je možné očekávat změny na úrovni druhů či poddruhů. Přesné druhové určení želv bez dokonalé znalosti jejich původu není jednoduchou záležitostí. O tom svědčí i neznalost v řadě zooprodejen, kdy pod jedním druhovým označením jsou prodávány želvy jiných druhů!

Pravdou je, že u nás donedávna tyto želvy nebyly příliš často k vidění. Díky zastavení dovozu, a tím i obchodu s nejběžněji u nás prodávanou želvou nádhernou – Trachemys scripta elegans (WIELD, 1839) však jejich počty přibývají a možná budou časem se zmíněným druhem srovnatelné, ne-li vyšší. V obchodech jsou dnes u nás nejvíce zastoupeny želvy druhu Graptemys geographica, G. kohnii a G. pseudogeographica, považuji proto za dobré a užitečné si o těchto třech druzích říci něco víc.

Fotky Amálky naleznete ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

plis

(Vlaďka, 19. 5. 2007 21:12)

hele chtěla bych nějakou malolou želvičku
a newím kde bych sehnala foto
napište a pošlete pls na email durisova9@seznam.cz)
díky moc

odpověd

(eva, 28. 1. 2007 15:01)

jojo

Žádost o malou radu

(Míša, 24. 5. 2006 9:26)

Nevim, jestli svuj dotaz smeruji spravne, ale snad bych zde mohla najit krome srozumitelnych informaci i radu.
Patrim k te rade neznalych prodavacu v zooprodejnach kde prodavame vodni zelvy a netusim jake mame. Nikoho to zrejme netrapi, ale pripadam si trapne, kdyz nemuzu lidem podat spravne informace. Dost na tom, ze si zelvicky vetsinou kupuji lide, kterym pripada strasne roztomila tim jak je malinka a za par let se pripoji k cele rade lidi, ktera premysli jak se ji co "nejlip" zbavit (z zelvicky v plastovem bazenku s palmickou se mi dela na zvraceni).Ted jeste ke vsemu mam jednu malou chudinu doma, protoze se odvapnila a uplne zmekla, nezere a ani ji nemuzu otevrit tlamku. Nevim co s ni, krome nahrivani na slunicku, dostatku tepla a castych neuspesnych pokusu do ni neco dostat.Chtela bych tedy poprosit bud primo o radu, nebo alespon o odkaz, jak s co nejvetsi urcitosti urcit co vlastne mame za zelvy, jestli mapove, kralovske, nebo co to vlastne je. V knizce jsem nasla graptemys pseudogeographica, ktera vypada stejne, ale ani na vasich strankach jsem nenasla podrobnejsi informace ci cesky nazev (pokud vubec je).Take, a ted hlavne, by me zajimalo, jestli se da nejak pomoc te male, co u nas docasne bydli. Predem dekuji za alespon nejakou odpoved, jinak vase stranky se mi moc zamlouvaji, i kdyz jsem zatim nepodnikla vycerpavajici pruzkum. Zatim nashle. borkovcova@centrum.cz