POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, existuje prosím nějaká želvička co žije jen ve vodě a nepotřebuje žádný ostrůvek na chvilkové vyplavání?
sluníčko
(zuzana, 5. 7. 2015 15:54)Dobrý den, stačí desetiměsíční želvě pobyt na sluníčku hodinu ráno a hodinu večer ?/ pokud je / Nebo musím dát žárovku UVB. Děkuji za odpověď
želvička
(Andreea, 4. 12. 2014 13:34)Dobry den chtěla bych se zeptat kupovat želvičku ktera je po zazimovani a nebo bez zazimovani nebo jak to je
Objasnění
(Dayisa, 31. 3. 2011 17:06)
Ahojky,
tento web jsem zakládala někdy před 8 lety, myslím. Za tuto dobu se změnila spousta věcí, jsem zaměstnaná a nemám moc času bohužel. Web nyní slouží jako informace pro budoucí chovatele a hlavně diskuze. Tak to aspoň bylo myšleno a tím, že jste sem nyní vložila příspěvěk s radou, tak je vidět, že to opravdu funguje. Děkuji Vám všem, kteří sem vkládají příspěvky a rady.
Denča
želvičky
(Lucka, 31. 3. 2011 10:58)V případě zájmu mohu nabídnout naše odchovy suchozemských želviček 2010, máme testudo hermanni (zelenavá), graeca (žlutohnědá), marginata (vroubená). Cena za ně je 1400,-. Pište na lucka@reptileworld.eu. A pište i v případě nějakých dotazů. Tady vám asi nikdo neodpoví.. Želvičky chováme už dlouho a máme jich spoustu, mimo jiné i tornieri, pardalis nebo sulcaty (samice má 60cm a 45kg) tak kdybyste se chtěli přijet podívat, pište :)
vyjasnění
(Lucka, 31. 3. 2011 10:52)Ahoj, trochu mě mrzí že zakladatelka neodpovídá, i když je to možná lepší. pročítala jsem to a pár věcí mě zarazilo. Nikdy nemažte želvě krunýřek indulonou! Chápu, že to vypadá hezky, ale indulona jí uzavře a želvička pak krunýřem nepřijímá vlhkost což je problém. Želvičky stojí kolem 1400-2000,- u mimin, záleží jak u kterého chovatele. Kolika se dožívají v zajetí nelze přesně říct, odhaduji na 80let, možná víc. Nevím, jaká je nejmenší želva, ale pokud jste začátečník, tak doporujčuji želvu zelenavou. Želvičky doporučuji nezimovat, pokud nemáte super podmínky. Jinak znám chovatele co zimuje už roční želvičky a tvrdí že tím usnadňuje zimování pozdějším majitelům. Nevím ale kolik mu jich uhyne. První zimování je dost rizikové. Já bych ho doporučila až kolem 3.roku a dost taky záleží na stavu želvičky. Další otázka-želvy se mohou rozmnožovat kolem 6 let, závisí hlavně na velikosti. Pokud je zimujete, želvička roste skoro 2x pomaleji, a rozmnožování je tedy schopná až třeba v 8.. Pro Martina-fakt váží 0,52kg? to je 520g a to odpovídá asi 5leté želvě, tedy aspoň našim zimovaným.. Jinak mí mazlíci co maj 1,5 roku teď váží 80g a to zvýšili hmotnost dvakrát a měří teď 8cm z původních 4cm při vylíhnutí.. Pro další dotazy- želvičky jsou nejaktivnější dopoledne do nějakých 3 hodin, pak zas pochrupují. Zavisí ale taky na tom jak máte nastavené svícení..
kolik??
(gabriela, 1. 1. 2011 15:48)ahoj chtěla bych se zeptat kolik taková želva stojí..???
Zazimovaní
(Monika, 27. 6. 2010 19:42)
Chcem sa spytat, ci aj rocnu želvičku treba dat zazimovat.
dakujem za odpoved
želva
(sdsd, 27. 2. 2010 16:31)jaka želva nejmenši pošletemitona adresu FilaVycital.@seznam.cz děkuji
Váha
(Martin, 5. 2. 2010 11:39)
Dobrý den. Dostal jsem želvu "Testzdi hermanni" a je přes dva roky stará a váží 0,52 kg. A chci se zeptat jestli je tato váha normální? Jestli náhodou neni podvyživená.
Ozzy3@seznam.cz
želvička vodni
(neloušek, 23. 12. 2009 11:02)mam želvu vodni a nevim kolik se dožiji roku prosim odepsat ihned
spinka pomerne dlouho
(EvčaŠ., 2. 10. 2009 17:12)mě taky želva spinká dlouho do konce i celý den je mladá a nechce třeba zimni spanek? a kdybych s ním mela začít?díky za odpoved
želva zelenavá
(Míša k., 14. 9. 2009 21:45)ahoj, chtěla bych se zeptat jak dlouho, denně, asi želva spí? Mám želvičku jen dva dny a dnes mi prospala celé odpoledne i celou noc vůbec se nebudí. Je jí teprve 14 dní tak bych chtěla vědět jestli jí třeba něco neschází. Děkuju za odpověď..
podestýlka
(Lukáš, 19. 8. 2009 12:09)Jen bych chtěl podotknout něco k chovu .... je důležítě aby jste měli podestýlku (nejlépe hobliny) pořád vlhké ,hlavně přez noc želvy se do toho zahrabou a čerpají z nich potřebnou vlhkost - želva nejni zvíře které pije vodu z mističky - ano občas se napije ale to jen na doplnění - ale hlavní zdroj tekutin nasáva z vlhké podestílky - v tomhle dělá mnoho lídí chybu a želvy jsou potom dehydrované a mají zdeformované krunířky ...
zimování
(Markéta, 24. 7. 2009 13:36)
ještě jsem pro info vykopírovala článek od veterináře..
Před zimováním je nutné stanovení a zaznamenání aktuální hmotnosti!
Počátek hibernace počíná při poklesu venkovní teploty na 15 °C , při zkrácení denního svitu a při snížení kvality denního světla.
Indukce hibernace : během 3-4 týdnů na počátku podzimu snižovat krmnou dávku ( má převažovat energetická složka , vlákninu pomalu vypouštíme ) , ale zachovat přístup k vodě . Provádíme koupele ve vlažné vodě – vyprázdnění zažívacího traktu, zabezpečení zavodnění. Želvu můžeme začít hibernovat až po provedení 14 denní hladovky.
Snižování teploty se provádí taktéž v průběhu 3-4 týdnů . během této doby by měla vnitřní teplota želvy klesnout z 26°C na 13 °C . Pak už lze želvu přenést do zimovacích prostor. Rychlost poklesu teploty by se měl pohybovat kolem 5 °C za týden. Teplota povrchu těla by měla odpovídat vnitřní teplotě organismu. Hibernační teplota se pohybuje v rozmezí 2°C-9°C . Snížení teploty se může docílit pobytem ve venkovním boxu . Počet hodin strávených v tomto boxu se má postupně zvyšovat – opět měřím a zaznamenávám teplotu těla. Box by neměl být vystaven větru, dešti, přímému slun. záření. Pozor na nachlazení!!
Zimování : při 2-9°C
Vlhkost substrátu se doporučuje 90% , ale zároveň dobrá ventilace – výměna vzduchu každodenní- jako prevence nárůstu plísní. Substrát by měl být vlhký, ale ne mokrý.
Každý týden sleduji teplotu těla , hmotnost – nesmí klesnout pod 8 % (jinak začít budit), aktivitu (nesmí být žádná), močení – jakmile se vymočí – přerušit hibernaci.
3 varianty zimování:
ve volnosti – nelze dobře kontrolovat, vyšší riziko vzniku komplikací.
zimování
(Markéta, 24. 7. 2009 13:36)
ve sklepě – vyprázdněná , 14 dní hladová želva o teplotě 13°C se uloží do dřevěné(plastové) bedýnky s větracími otvory ve stěnách .Bedýnka je naplněná do poloviny zeminou (humus , rašelina ) a suchým listím, želvy také listím pokryjeme. Bedýnku zabezpečím proti hlodavcům př. pletivem a uložím ji do temného a chladného sklepa , kde je udržována teplota 4-9 °C a vlhkost . Posprejováním vodou udržuji dostatečnou vlhkost substrátu.
v lednici – s konstantní teplotou a vlhkostí a s denní výměnou vzduchu. Želvu uložím do plastové nebo papírové vaničky s větracími otvory. Jako substrát použiji opět suché listí a rašelinu.
Délka zimování – více jak 5 měsíců je moc dlouhá doba. Lepší je krátká hibernace s adekvátní přípravou a následné rychlé probuzení.
Probuzení z hibernace – postupně , ale rychle ( během 1 týdne ) . Sledovat 1. a 2. moč , koupel 2x denně ve vlažné vodě , eventuelně zavodnění organismu pomocí sondy. Umístění želvy do terária s vhodnou teplotou a osvitem , krmení zpočátku př. okurka , ale rychle se snažit přestoupit na původní stravu.
Pokud nemáte dostatečné zkušenosti a nemáte v úmyslu rozmnožování želv, je riziko zimování zbytečné.
Pokud nejsou želvy zimovány, je třeba vytvořit podmínky pro zajištění plné aktivity po celý rok.
Zimování želv lze doporučit pouze zkušenému chovateli, přičemž jsou pro posouzení zdravotního stavu plazů vhodná opakovaná veterinární vyšetření.
Příprava na zimování začíná již v předcházejícím roce.
Zimování není vhodné pro mladé želvy ( do stáří 3-4 let ) a pro starší želvy , které jsou nemocné, nebo podvyživené.
Nikdy nedoporučujeme zimování u želv, které chovatel získal krátce před zimní sezónou.
Nemocní jedinci neztuhnou ani při teplotě 4°C- nesmím pak pokračovat.
Jestliže vznikne ztráta hmotnosti při předchozím zimování o více jak 8% , pak nedoporučujeme provést další hibernaci, ani v případě , že je želva krmena v letním období optimálně.
Velkou chybou je zimování želv při teplotě 15 °C. Organismus se vyčerpá a želvu už nemusíme zachránit.
připravila MVDr. Sekyrová © Veterinární klinika Na Hůrce 2006
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
vodní želvička
(Pavlína, 30. 10. 2016 14:53)