POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
taky bych nejradši koupila od chovatele, akorát všechny kterým jsem kdy napsala (inzerát atd.) byli z Prahy nebo tak... Pochybuju, že by semnou rodiče jeli až někam na druhou stranu republiky... Jsem totiž z Moravy...
přesně tak
(DAVID.P., 18. 2. 2007 11:56)Taky jsem koupil želvu od chovatele. a stála jenom 1700kč. když jsem se ptal ve zverimexu řekly mi minimálně 2500kč.
Odpověď - Fidorka
(KHor, 17. 2. 2007 15:52)S tím se nedá než souhlasit. A nekupuj ve zverimexu sežeň si chovatele budeš ji mít levnější zdravější a ještě ti k tomu určitě něco poví.
díky
(Fidorka, 17. 2. 2007 15:13)moc díky, já budu mít totiž zanedlouho želvu, tak sháním co nejvíc informací a podrobností...:)
Odpověď - Fidorka
(KHor, 17. 2. 2007 14:42)Ne měla by, musíš k ní dostat dvoje papíry. Registrační list(bílý papír) a potvrzení o výjimce ze zákazu obchodní činnosti(žlutý papír) Od data prodeje, které je uvedeno na registračním listě ji musíš do 14dní přihlásit na příslušném úřadě jako nová majitelka. Záleží, kdo tam sedí za člověka, vpodstatě by neměl být problém poslat papíry se všemi náležitostmi poštou a oni by ti je měli poslat zpět. Rozhodně bych se ale informoval telefonicky přímo na příslušném odboru.
cites
(Fidorka, 17. 2. 2007 12:30)zajímala by mě celkem zásadní otázka. Až si koupím želvu, měla bych k ní dostat i nějaké papíry. No a četla jsem, že do čtrnácti dnů mám požádat o potvrzení změny majitele na krajském úřadě. No... Tak by mě zajímalo jestli budu muset jet až na ten krajský úřad nebo by to šlo vyřídit např. mailem, dopisem atd. moc dík
Odpověď - Petra
(KHor, 16. 2. 2007 23:13)Má-li normální podmínky a přijatelnou teplotu (v noci nižší nejlépe pod 20°C) spí jak mimino. Když ne, tak se jí něco nezdá. Rozhodně bych se snažil ji umístit na co nejsvětlejší místo. V terárku by to třeba s tím průvanem nebylo tak hrozný
želva
(Petra, 16. 2. 2007 22:49)ahoj,chtěla bych vědět jestli želva v noci spí nebo dělá rámus abych ji mohla mít u sebe v pokoji.Nemáme moc prosvětlenou místnost tak jestli to bude vadit.U okna se zas otvírá balkon tak by asi na ni táhlo.Díky
Odpověď - Nika
(KHor, 16. 2. 2007 11:10)Žárovku používám reflektorovou SPOT R 80 40W. Zářivku ReptiGlo 8,0. Zářivka musí být tak 15-20cm od povrchu substrátu, jinak nemá na tvorbu D3 vliv. Ostatně na ifauně probíhalo nedávno měření u jednotlivých zdrojů UVA/B a výsledky mě kapku znejistili, zda je tak drahá zářivka vůbec potřeba. Vypadá to na to, že smysl má spíš koupit výbojku T-REX a svítit na želvičku třeba při koupání tj. tak 3x týdně.
Odpověď - Nika
(KHor, 16. 2. 2007 11:10)Žárovku používám reflektorovou SPOT R 80 40W. Zářivku ReptiGlo 8,0. Zářivka musí být tak 15-20cm od povrchu substrátu, jinak nemá na tvorbu D3 vliv. Ostatně na ifauně probíhalo nedávno měření u jednotlivých zdrojů UVA/B a výsledky mě kapku znejistili, zda je tak drahá zářivka vůbec potřeba. Vypadá to na to, že smysl má spíš koupit výbojku T-REX a svítit na želvičku třeba při koupání tj. tak 3x týdně.
pro - Petra
(KHor, 16. 2. 2007 10:57)Ke svým stránkám jsem se ještě nedonutil, ono je to tak, celkem mě baví probírat "želví problémy" ale výrazně mě nebaví prát se s počítačem. Já si s ním totiž moc nerozumím.
Odpověď - terárko
(KHor, 16. 2. 2007 10:50)Obecně platí, čím větší terárko tím lepší, ale tak odhadem do 3-5 let věku želvičky je tato velikost vyhovující. Potom, případně i dřív, jsou nejvhodnější přes léto venkovní výběhy, je-li ta možnost. Terárko brát spíš jako nouzovku.
terárko
(Pavla, 15. 2. 2007 23:05)ahoj,chci se zeptat jestli stačí terárko pro jednu Testudo hermanni boettgeri velké 80x40x40.
pro KHor
(Nika, 15. 2. 2007 22:27)Děkuji za odpověď,mohl by jste mi ještě doporučit jakou zářivku a žárovku pro jednu želvičku,a jak dlouho je potřeba svítit zářivkou kvůli vitamínu D.
Odpověď - Alena
(KHor, 15. 2. 2007 9:09)Já hobliny přímo polévám aby se promočili v celé vrstvě. Rosení většinou nestačí namočíš jen vršek. Nedělám to v celém terárku, jen v jednom rohu zato pořádně.
Odpověď - Nika
(KHor, 15. 2. 2007 9:05)Dělají se spec. zářivková tělesa pro terárka, ale bohužel si je nechají dost zaplatit, proto je nejlepší se podívat po tělesech do kuchyňských linek, bývají podstatně levnější a jsou stejně vhodná. U žárovky není co vymýšlet to je klasika. Oba zdroje se montují na horní větrací mřížku, bývá zpravidla z perforovaného hliníkového plechu.
vlhko
(Alena, 15. 2. 2007 9:03)Dobrý den,mmůžete mi poradit jak nejlépe vytvořit vlhké prostředí?Stačí třeba rosit hobliny?
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
já vím
(Fidorka, 18. 2. 2007 13:56)