POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Moje želva má výběh venku. A jí jenom pampelišky bez květu.
Pro Verču.
(Markéta, 11. 6. 2007 15:19)
Ahoj.Nic by se nemelo stat.Ono lepsi ji nezimovat,pokud nemas spravne prostredi a nebo nevis spravne jak.Ja taky nezimuju.Ona teda bude porad pospavat a bude takova linejsi,ale jinak nic.
POMOC!!!!
(Verča, 10. 6. 2007 19:41)ahoo... chtěla bych se zeptat ... co se stane když tento druh želvičky nezazimuji?? děkuji za odpověď...!!
???
(kikinka, 3. 5. 2007 14:56)mohla bych si tvoje stranky stahnout a dát je do svoji fotogalrie s nadpisem:želvy jiných chovatelů???(na www.zelvicek.estranky.cz
Prosím poradit
(Terysek, 2. 5. 2007 17:03)Mam samečka-hermanku a brzy budu mít i samičku.Ale časem bych si chtěla pořídit nějaký jiný druh.Který se s nimi snese v jednom terárku???
Samice nebo samec??
(Želvík, 1. 5. 2007 13:53)To vá musím něco říct. Mám 10 měsíční želvičku a myslela jsem že je o holka tak jsem jí dala jméno Elvíra.... Když jednou měla problémi s kakáním tak jsme jeli k jednomu pánovi který chová želvičku.. On jí dal granule které mí želvičce pomohli a zrovna mi řek, že je to samec =)) Tak jsem mu dala jméno Elfis
Usti
(Risa . S, 28. 4. 2007 18:18)
Dobry Den ,minuly tyden jsme od vas koupili mladou hermanku,ve venkovnim vybehu je velmi cila,vcera slupla kousek rajcete,ale do jitrocelu a pampelisek se ji moc nechce.Teplotu pod svetlem mam 37 stupnu,podestylku hobliny.Vlhky kout na spani ma take.
Chtel jsem se zeptat jestly muze trucovat dele jak jtyden v terariu je nejradeji zahrabana v domecku,trosku me zneklidnuje ze si zatim moc nevsima potravy je jeji chovani normalni? Predem dik
prosim poradte mi
(misa, 25. 4. 2007 23:49)mojej21rocnej korytnacke zlyhavaju ladviny ako by som jej mohla pomoct?krmim ju striekackou,picham jej rozne lieky,prosim poradte mi.dakujem.
želvička
(Katka, 16. 4. 2007 20:04)Ahoj, chtěla bych koupit mým dcerám suchozemskou želvičku. Můžete mi poradit na koho se můžu obrátit - nějaký kontakt na chovatele ( Ostrava ). Předem děkuji.
kontrola z Odboru životního prostředí
(lenka, 3. 4. 2007 21:12)Ahoj, kontroly chodí spíše k chovatelům, kteří mají na sebe zaregistrováno několik želviček. Majitelé jednoho či dvou kousků je moc nezajímají.
.....
(Kajos', 1. 4. 2007 14:50)ja sem se chtěla zeptat jak si ty želvy vyhledají potravu
hodi se k sobe
(Lucka, 28. 3. 2007 11:42)Ahojky chtela jsem se zeptat jestli se nebudou prat zelva 4prsta a testudo hermani diky za info
pro terku
(Louisa, 24. 3. 2007 17:55)
tak jestli je žalvička spokojená, to je hlavní :)
Mně UV-B záření doporučují všichni chovatelé, ale hodně lidí to nemá, tak kdo ví.
At se jí daří :}
.....
(Fidorka, 24. 3. 2007 16:46)zajímalo by mě, jestli, když mám želvu zaregistrovanou, přijde nějaká kontrola nebo tak něco. :)
Pro Louisa
(Terka, 22. 3. 2007 15:44)
Já mám pro mojí želvu vitamíny v kapkách a i granule,které obsahují vitamín D a nic mu neschází.Každého půl roku chodíme na prohlídky a je uplně zdravej a žádnou zářivku nemám.A chovatel mi řekl,že jí nemusím mít.V létě ho mám na sluníčku.A je spokojenej.Takhle to mám já.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
strava
(DAVID.P., 23. 6. 2007 9:34)