POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Koupím pár želvy zelenavé nebo želvy žlutohnědé stáří okolo 10-ti let. nabídky na email l.kuzmiak@seznam.cz Děkuji
"Smutek v rodině"
(mamka, 10. 10. 2007 19:29)
Ahoj Táňulo!
Přeji Ti,že se Vám vrátila Vaše želvička. Nám se ztratil sameček Testudo horsfieldii cca 14cm velký z venkovního výběhu v zahradě počátkem srpna. Bohužel, nápad s čipem jsme neměli. Ve výběhu jsme ale nenašli žádný otvor ani podhrabání. V té samé době se nám po vesnici pohybovali "podezřelí podomovní prodejci" a výběh byl snadno přístupný. Nevím, zda nebyla spíš naše želva odcizena. Už se nám neobjevila ani po vesnické letákové pátrací akci a že jsme důsledně hledali i po naší velké zahradě. Je to strašné nevedět, kam se náš SAM poděl a i moje holky jsou z toho dost přepadlé. Když kupuji ledový salát nebo krájím rajče, automaticky se dívám po želvě. Nejhorší je, že mám strach koupit novou, pokud by nebyla v létě na dvorku v bezpečí a nechtěla bych ji držet jen v domě. Náš želvák se pohyboval po bytě volně a jen krmit se nachal v otevřeném dřevěném "býváku". Je to i varování pro ostatní chovatele, želvy jsou dnes velmi výhodné prodejní zboží, takže pozor !!!
Pomoc mám želvu a nwm co dál...
(kačka, 8. 10. 2007 16:16)ahoj nedávno jsem dostala želvu a už jí je asi 10 let nwm a byly jsme u nejaký paní která ví hodne o želvách a ona říkala že když bude hodne spát tak ji máme nechat a dát jí pryč jídlo atd. a já to nepochopila jak to asik poznáme že chce spát??? no prosim te nemohla by si mi poradit jestly to delá jen přes zimu jako že chce přezimovat nebo co ??? proste nwm co stim ona spí skoro pořád a jen nekdy si vezme jídlo nwm no tak please porad... nebo nekdo mi please poradte
Odpoved
(Markéta, 1. 10. 2007 15:07)
Ahoj.Ja mam doma zelvika uz 3 roky a mam obicejne akvarko s vickem,ale to vicko mi manzel v polovine urizl aby tam mel dostatek vzduchu.Takze mam akvarium zakryte jen z poloviny.Ve vicku mam dirku na snuru od zarovky,tak velkou aby se tim otvorem dala protahnout zastrcka a je to vyresene a porad to funguje.Taky jsme premysleli jak to vymyslet a uz ani nevim kdo nam toto poradil.=)
Želvárium nebo akvárium
(Nikola, 20. 9. 2007 13:58)Ahoj,mam dotaz:Mam doma samicku zelvy zelenave a to uz 3 roky a chtela bych ji poridit zelvarium ale nekteri chovatele mi tvrdi ze testudo hermanni ma mit hodne cerstveho vzduchu,tak ze ma mit odkrytou stenu,čili 5-ti stene terarko(akvarko),ale to zas utika teplo ze zarovek,tak bych ji chtela poridit zelvarium,a jiny chovatele zase ze je to jedno,tak me jen zajma vas nazor,dekuji za odpoved na kontakt anglicky.kokrspanel@email.cz
Suchozemská želva
(r.indrakova@seznam.cz, 18. 9. 2007 11:56)
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem týkajícím se chování suchozemské želvy v bytě. Jsme teprve začátečníci, takže bychom potřebovali nejdřív nějaké informace ohledně toho, co koupit a zařídit před tím, než si želvu pořídíme. Ani nevíme jaký druh, jen bychom nechtěli aby se musela v zimě zazimovávat.
Jestliže máte kontakt na nějakého chovatele, který by nám poskytl bližší informace budeme rádi za tuto informaci!
Předem děkujeme za brzké informace!
Přejeme pěkný den!
Indráková Radka
Návrat ztracené želvičky Luisy
(Táňula, 31. 8. 2007 20:48)Chci se s Vámi podělit o svůj zážitek. Dneska se nám vrátila želvička zelenavá, vloni na podzim nám utekla na zahradě stačilo 5min.nepozornosti, prochodili jsme mnohokrát celé okolí, už jsme ji obrečeli a dneska volali z Krajského úřadu, že ji našli, poznali ji podle čipu,který jsme ji dávali když dorostla do 10 cm a ušla podle nálezce kus světa a to se říká, že je pomalá a to není vůbec pravda. Pěkně za ten rok vyrostla a jsme rádi, že je zpátky tak už ji budeme lépe hlídat.
Darujite?našli jste želvičku?
(Domča, 27. 8. 2007 19:36)Čauky už dlouho scháním suchozemskou želvičku prosím kdo daruje a nebo prodámmax.do 500kč a nebo třeba jestli jste želvičku našly je mi jedno jakého bude pohlaví a nebo věku hlavně aby byla suchozemská prosím pište na E-Mail Domccay@email.cz bude v těch nejlepších rukách věřte mi budu posílat kldně foto každý měsíc jak roste díky
Oplodnění
(Klara, 9. 8. 2007 16:51)Dobrý den, ráda bych se zeptala za jak dlouho po oplodnění snese želva vejce :-)Za odpověď předem děkuji
!!!ZAZIMOVÁNÍ!!!
(Dwae, 6. 8. 2007 23:54)Cuz, hale mam želvu čtyřprstou, musim ji davat zazimovat???diiiiik za odpofed...
pro martina
(DAVID.P., 1. 8. 2007 14:54)Já mám trik nasipat jí trochu vitamixu na granule.
Pro Davida
(Markéta, 19. 7. 2007 9:36)Muj zelvik je stary 3.5 roku a vazi 480g a meri 17,8 cm.
Pro Martinu
(Markéta, 19. 7. 2007 9:35)Ahoj.Ja kdyz jsem dostala mojeho zelvika,tak byl stary 2 roky,ted uz mu je 3.5 roku.A ze zacatu mi taky nechtel zrat a nevidela jsem ho pit nekolik mesicu,ale taky jsem ho dost koupala.A taky to bylo asi mozna tim,ze jsem pro nej mela dost vysokou misticku na piti,tak jsem si pak koupila nizkou pro plazy a uz bumba.Musis mu davat misku s vodou porad na stejne misto,aby vedel,ze ji tam ma a muze se jit vzdycky kdyz bude chtit napit.Ja jsem mela pro nej taky vitaminky v kapkach do vody a on je nechtel,vubec se nedotkl vody a kdyz jsem mu je nakapala do jidla,tak nezral.Tak mu je uz nedavam,radsi mu davam pestrou stravu.A koupila jsem si pro nej granulky REPTIL SPECIAL PRO SUCH.ZELVY a ty mu strasne chutnej a jsou v nich i vitaminy.A taky jestli ma stravu,ktera obsahuje dost vody,tak moc nepije.Ja mam pro nej akvarko na svetlem miste a i se zarovkou,ale ne do pruvanu.
vitaminy
(martina, pardubice, 13. 7. 2007 10:07)
ahoj, asi tak 3 tydny mam zelvu zelenavou, stari 1,5 roku. davam ji listy pampelisek, okurku, rajce, cinske zeli, listy od kvetaku atd. ale nechce mi vubec zrat vitaminy - i kdyz jsou namocene. mate nejaky trik, jak ji to prinutit zrat? protoze ve zverimexu mi rekni, ze je dulezity, aby dostavala vitaminy.
a pak mi jeste nechce moc pit. tak na radu odborniku ji skoro kazsy den koupu.
a posledni- musi mit terarko na svetle nebo ji staci stin a UV lampa?
prosim o radu, napady...
predem moc diky
ahoj
(Trusha, 4. 7. 2007 20:42)Ahoj, zdravím všechny. Mám želvičku, 8let "starou".Je to náš mazel, nemáme a nikdy jsme ji neměli v terárku, je prostě doma na koberci a je velmi spokojená. Brzy sem dám foto. Naučila se chdit po dvých cestách, my si zvykli které to jsou a nezavazíme si. Večer zhasnem, ona doleze k posteli, řeknem si "dobrou noc" a spí tam až do rána. Je to lepší jak pes. Samozřejmně má i koutek se světlem :-)
Pro zelvicku
(Jana, 4. 7. 2007 9:21)Nejlepsi je umistit akvarko nebo terarko na svetle misto.Ale ne do pruvanu
zelvicka
(zelvicka, 3. 7. 2007 20:12)
ja bych se chtela zeptat kam mam umystit zelvu nevim kde to je nejlepsi??
diky predem za odpoved a pls honem :)
Pro Petru
(Terka, 29. 6. 2007 15:07)Kdyz poridite k samicce samecka,tak se nebudou snaset,samecek je vuci samicce agresivni.Musely by byt kazda zvlast.
více želviček
(petule, 28. 6. 2007 11:31)
dobry den,chtěla bych se zeptat,pořídila jsem si mládě želvičky zelenavé,přemyšlim ještě o jednom mláděti,musí to byt stejny druh?nebo mužou byt 2 želvy jineho druhuspolu v terárku?dekuji za odpověd
Petra
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
KOUPÍM
(LUKÁŠ KUZMIAK, 11. 10. 2007 0:05)