POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
no jo, žárovka ti zajistí teplo, ale ta zářivka syntézu vitamínu D3, což je dost duležitý...teda podle mě... :)
Odpověď Louisa
(Terka, 21. 3. 2007 13:19)Ahoj.Já nemám taky žádné zkušenosti se zářivkama,al mám doma 2 letého želvíka a mám ho v akvárku 40x60 cm a mám danou 40w žárovku v normálním hliněným květináči na objímce a krásně se mu to v akvárku vyhřeje,světla má taky dost,mám ho i na světlém místě a evidentně se mu tam líbí a stačí mu to.Takže já osobně nescháním žádnou speciální zářivku.
zářivka
(Louisa, 20. 3. 2007 17:33)
Ahuj, budu si pořizovat svou první želvičku a jsem trošku zmatená z těch všech zářivek a žárovek a z toho, že k zářivce musí být ještě jakési těleso (pro mě- obří černá bedýnka :D ), tak se chci zeptat, jestli někdo nemáte zkušenosti s tímhle: T-Rex 160w ...Měla by to to být nějaká lampa. Dá se jednou lampou nahradit žárovka i zářivka? A je to srovnatelné? Stačí to želvě?
děkuji za odpověď :)
rozmnožování
(Hana, 16. 3. 2007 9:29)dobrý den, po jak dlouhé době po zimování je želva schopná se rozmnožovat? děkuji za odpověď
rozmnožování
(Klára, 15. 3. 2007 20:58)Za jak dlouho po oplodnění klade želva zelenava vajíčka,jak to poznám že je nakladla.Děkuji
odpověď
(Fidorka, 15. 3. 2007 20:01)dávej si pozor na moc levné želvy. Mohly by být např. pašované, takže by neměly cites...
Odpověď Eva
(Markéta, 15. 3. 2007 13:20)Ahoj.Suchozemský želvy se pohybují okolo 1500 i více.Ja osobně jsem jí ještě takhle levně neviděla.Ale rozhodně je lepší si pořídit želvičku od chovatele,bude možná levnější než ze zveráče a hlavne víš od koho je,jaké měla prostředí a chovatel ti dá rady,jak se o ní starat co nejlépe.
Kolik stojí?
(Eva, 15. 3. 2007 10:52)Chtela bych se zeptat v jakem cenovem rozmezi se asi tyto zelvy pohybuji?? Mela bych zajem si jednu poridit.. Slysela jsem neco kolem 800,-?? Je to mozne? Nebo spise vice? Diky za Odp.:o)
.....
(Fidorka, 13. 3. 2007 16:28)já si něco takového myslela, akorát jsem ji u "toho" nikdy neviděla...:)
co to bylo?
(Fidorka, 13. 3. 2007 15:50)ahoj, dnes jsem měla želvičku na zahradě (bylo dost teplo), akorát když jsem ji chvilku pozorovala najednou z ní "vyteklo" něco bílého. Je možné, že se zrovna vy.. akorát jsem ji u toho nikdy neviděla, takže mě to trochu zarazilo. Co to bylo?
Kolika se dožívají?
(Škofin, 11. 3. 2007 20:25)Já mám taky želvu zelenavou, je jí už 12 let a mě by zajímalo kolika se asi dožívají.
Pro Lucku
(Markéta, 9. 3. 2007 17:07)Ahoj.já je mám taky a jsou perfektní.Jsou to takové placaté kostičky.Nemusíš se bát,nesní je a i kdyby,tak se jim nic nestane.Můj želvík,občas sní i kamínek,pomáhají mu trávit.A to se nemusíš bát,protože to nijak nevoní,tak ho to lákat určitě nebude.Já ho v tom mám už rok a v pohodě=)
Dřevěné chipsy
(Lucka, 9. 3. 2007 16:03)Tak jsem byla ve Zverimexu a řekli mi, že pro želvu suchozemskou by doporučovali dřevěné chipsy jako podestýlku, jsou to takové malé kousky dřeva, no vypadat to vypadá dobře, ale mám trochu strach, co když nějaký ten kousek sní? Zase nejsou tak veliké. A z kokosu mají takové malé špalíčky, taky jako kousky.
Pro Lenku
(Markéta, 8. 3. 2007 8:35)Ahoj.Svítim mu 40W mléčnou žárovkou danou v običejném květináči ns objímce,zářivku nenám,protože nevěřím tomu,že z običejného světla ze zářivky může želva brát nějaký vitamíny.Vitamíny D si bere ze sluníčka v létě.Žárovku tam musíš mít,protože ona se pod ní ohřívá( a myslím si,že víc nežli pod zářivkou,ta moc nehřeje,ale to je můj názor),protože želvy jsou chladnokrevné,sami se nezahřejou,potřebujou mít 28-32 stupňů a když jí začne být teplo,tak to poznáš,odleze si pryč od žárovky.Můj želvík už je naučenej,že když mu začne být zima,tak si vleze pod žárovku a to je zase znamení pro mě,že mu mám rozsvítit=) to je naše komunikace=). Skořápky jsou na tvrdost krunýře je v nich vápník.
pro Markétu
(Lenka, 7. 3. 2007 22:37)Ahoj,můžu se zeptat jestli želvě svítíš žárovkou i zářivkou,nebo jí stačí jen skořápky na tvrdost krunýře. Díky
Poraďte mi prosím.
(Petra., 7. 3. 2007 11:47)Ahojky.Lidičky,jak poznám,že moje želva potřebuje odčervit??Četla jsem tady,že můžou mít čery.Díky
Odpověď Fidorka a Ivča
(Markéta, 7. 3. 2007 11:45)Není zač.=)Můj želvík je pěkně vybíravej a hlavně mlsnej,takže když začne trucovat,tak se s ním nemůžeš moc párat.mě teď třeba 3 dny nechtěl jíst,tak jsem mu dala do mističky kousek bananu,jablka a par lístků pampelišky a ani se toho nedotkl,ale když mu vyhladlo,tak včera by snědl pulku banánu=)Já ho občas krmím z riky,ale moc ho na to neučím,protože pak nechce jít do mističky.A zkus mu koupit granulky,mám pro něj REPTILE SPECIÁL od VITAKRAFT a ty mu strašně chutnaj,protože jsou tam mandle a rozinky,ořechy a po těch se může utlouct,ale dávám mu je 1 deně,aby nezmlsnul.Někdy se třeba přejí,tak taky nebude pár dní jíst,oni jsou to takoví popelničky,nejvíc jim chutná to co nemůžou =) Skořápky se dávají protože obsahují vápník a lehounce se mu posipe jídlo a je to dobré na krunýř,aby ho neměl moc měký,když mu lehounce zmáčkneš krunýř jakoby na "bříšku",ale fakt opatrně,tak zjistíš,že se dá trochu promáčknout a na to jsou dobrý ty skořápky.Já si je dám vysušit do trouby,aby se dobře rozdrtily,ale musí z nich být fakt prášek.Já je drtim v hmoždíři,ale postačí kus papíru a kladívko=))A má krásnej krunýřek.To nezáleží na věku,to je jen proto,aby se mu nedeformoval krunýř.Jo a ještě se jim musí ten krunýř mazat,ale jen krunýř,nesmí se jim olejíček dostat na kůži.A jestli nemáš podezření na to,že mu něco je,tak si myslím,že nemusíš trus s sebou brát,ale pro jistotu můžeš,tím nic nepokazíš.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
pro Terku
(Louisa, 22. 3. 2007 10:33)