POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Děkuji, koupím sépiovku a rozdrtim jim skořápky....Sépiovky dát tedy jen půlku a nechat ji tam ležet a skořápky jak často?
Sušené rybičky
(KHor, 15. 1. 2007 22:33)Podávání sušených rybek, vychází ze snahy doplnit želvám Ca a Ph v optimálním poměru. Také u mladých želv je zvýšená potřeba bílkovin. Tuto teorii znám a myslím, že nebudu daleko od pravdy když si typnu, že želvu máte buď z Prahy 8 nebo z Nepolis (nechci uvádět jména). Nemyslím, že je nutné podávat zrovna rybičky, ale rozhodně je potřeba želvám tyto látky dopřát. Ty granulky podávejte, alespoň podle mě nezamíchané do potravy, nebudete mít kontrolu, je lepší je namočit do vody, chvíli počkat až změknou, vodu slít a podat zvlášť. Samy o sobě obsahují dostatečné množství všech potřebných látek. Co se týká masíčka, tak myslím, že bych to tady ani neměl přiznávat, ale dávám občas, opakuji OBČAS, masíčko také, ve velmi, velmi omezené míře.
Pro Dayisu a Martinu
(KHor, 15. 1. 2007 22:10)Sepiovou kost (ano tu pro papoušky), podávám vcelku, má to své výhody. Želvy si doplní nerostné látky a zároveň si obrušují rohovinu na čelistech. V našich chovech se krmí v převážné míře měkkou potravou, následkem toho rohovina často přerůstá v takové ty nevzhledné "zobany". I malé želvičky jsou schopny s.k. pohodlně ukousnout, jen je potřeba pohlídat aby jim v terárku nezbyla jen ta tvrdá část, která bývá po celé jedné straně s. kosti. Když s.k. zlomíte, hrana je na jedné straně měkká, na druhé tvrdá. Nečekejte, že želva bude okusovat s.k. každý den. U mě se stává, že si jí 14dní ani nevšimnou a potom se jí naopak nemohou nabažit. Pro zajímavost, Geochelone pardalis (želva pardálí), ve velikosti cca 45 cm, dokáže na posezení sníst až tři kusy s.k. najednou a potom třeba celý měsíc nic. Neopomíjejte ani vaječné skořápky, je v nich lepší poměr vápníku a fosforu než má s.k.,nemají ale ostatní n.látky.
RADA
(Ivča, 15. 1. 2007 19:14)AHOJ! Radím všem chovatelům suchozemských želviček, aby si dali pozor na koupání želviček v chlorované vodě. Té mé teklo z očí a veterinář říkal, že některé želvičky mohou být na chlorovanou vodu citlivé, a tak je lepší dát vodu odstát.
pro Davida.P.
(Michaela, 15. 1. 2007 18:02)DavideP. koukala jsem že odpovídáš a svádíš to pak na pana KHor. Tebe vždycky prozradí ty tvoje hrubky ve slovech, který by jen tak někdo nenapsal. Já vím že by jsi chtěl rád někomu poradit, ale musíš uznat že pan KHor je zkušený, a chová želvičky, koukala jsem na jeho inzeráty kolik má druhů, a ty máš doma jen jednu malou želvičku jak jsem se dočetla z předchozích komentářů,tak uznej že každý chce radši poradit od něho.Ale psát odpovědi a pak napsat že to psal on už není v modě, a jak jsem četla tak už to je dosti ohrané. Odpovídej taky, když chceš ale nedělej už žádné podrazy.
pro KHor
(Martina, 15. 1. 2007 17:54)moc díky za odpověď a mám ji dát tu sépiovku do terárka celou nebo jen vždycky nastrouhat a posypat jídlo? A jak jste na tom s těma sušenýma rybičkama? Taky želvičkám nějaký masíčko dopřáváte?
Prio KHor
(Dayisa, 15. 1. 2007 16:28)Jako tu sépiovku tu, co se dává papouškům?Ják to budou ukusovat?
Odpověď-Martina
(KHor, 15. 1. 2007 16:25)Konečně mě někdo připoměl jak se ty granule správně jmenují. Chovatel ti poradil správně, granulky jsou otestované celkem slušným počtem chovatelů, myslím tím takových, kteří želvy chovají a odchovávají už řadu let, tak neměj obavy, nedej na pisálky. Jen tu sepiovku a skořápky bych přece jenom přidal, vitamíny nikoliv.
dotaz-vitamíny
(martina, 15. 1. 2007 11:28)ahoj chci se zeptat,jestli mojí želvičce testudo hermanni stačí, když jí 2x týdně do jídla přidávám tak 5-6 kuliček krmné směsi KAYTEE TURTLE LAND,nebo jestli mám přidávat ještě jiný druh vitamínů.Nedávám ani sepiovou kost nebo skořápky,protože chovatel říkal že to takhle stačí,ale všude píší o vápníku a vitamínech,tak mám strach aby ji nezačnul měknout krunýř.Sice mám v terárku osvětlení jak má být,zářivku ReptiGlo8.0 a žárovku 25w ale poraďte mi co dáváte za vitamíny a jakou značku želvičkám vy.A mám ji občas dávat sušené rybičky ale nevím jaké,jestli je někdo želvičce dáváte napište mi značku,abych podle toho mohla něco koupit.U nás v krámě mě nabízejí samé sušené červíky nebo co to je ale pro vodní želvy. Tak nevím jestli to suchozemská může taky.Díky
pro - Petra
(KHor, 14. 1. 2007 21:31)Jsem rád, že to nevzdáváš, želvíci si to zaslouží. Já takovou zkušenost s krmením nemám. Mám želvíků hodně takže bych je takovým způsobem ani nestačil nakrmit. Tak ti držím palce, ať se s tou chorobou nějak úspěšně popereš. Budu rád když dáš vědět.
odpověď - Jiřík
(KHor, 14. 1. 2007 21:26)Škoda, že se želvy pro větší orientaci musí u chovatelů takto popisovat, ale s tím se nedá nic dělat. Je-li popsána lakovým popisovačem, což bývá běžné, tak zkus odlakovač na nehty bez acetonu. Mělo by to jít bez problémů. Samovolně mizí tato čísla během půl roku.
Pro Khor
(Petra, 14. 1. 2007 19:34)Ahoj,diky za skvělé rady.Samosdřejmě nic nevzdávám,i přesto,že sem neustále mimo domov, protože studuji a o želvy se stará sestra.Teď sem sestru víc hlídala,takže želvy mají více čisto v terárku a i čerstvou stravu.Ta jedna je dost čilá,a Terka(ta s očičkama)je dost líná a slabá,protože,když ji někdo nenakrmí,tak moc nejí.Zdá se mi,že zhubla a že i oči nemá tak opuchlé.To už je ale problém v nás,že se nemůžem želvičkám tolik věnovat.Stalo se Ti taky někdy,že si měl želvu,která si na Tebe tak zvykla,že chtěla jíst jen z ruky?
dotaz
(jiřík, 14. 1. 2007 14:14)chci se zeptat,mám malou želvičku a má od chovatele na zádech napsané barvou číslo. Nevíte někdo jak dlouho to bude trvat než to číslo zmizí? Všichni se jí smějou že je jako tank.A já bych si taky přál kdyby tam ta barva už nebyla a byl vidět její krásný krunýř.
Mooje želva
(Petra, 14. 1. 2007 11:44)dobrý den chtěla bych se zeptat moje želva nechce pít pomocte mi.PROSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
Pro KHora
(Dayisa, 16. 1. 2007 9:48)