Jdi na obsah Jdi na menu
 


Indická hvězdnatá želva dostala své jméno podle výrazné kresby ve tvaru hvězd na krunýři. Jednotlivé hvězdy jsou umístěny ve středu vyvýšených hrbolů krunýře. Samice želvy hvězdnaté jsou větší a mají hrbolatější krunýř než samci. Barva krunýře je hnědá se zlatým až hnědozlatým vzorem hvězd . Toto zbarvení je uzpůsobeno přírodním podmínkám, ve kterých tento druh žije a umožňuje mu dokonalé splynutí s okolím.
Tato želva se v prvé řadě živí travinami. V menší míře se živí též kaktusy, květinami a ovocem, ale převážně se jedná o suché byliny a traviny. Pochutiny jako je například hlávkový salát obsahují příliš mnoho vody a na to nejsou tyto želvy zvyklé.
Želvy hvězdnaté obývají polosuché zalesněné nížiny a travnaté pláně Jižní a Střední Indie. Někdy mohou vyhledávat oblasti s vlhčím podnebím.
Samci projevují agresivitu ke svému okolí a to zejména v období páření. Samice snáší 5 až 7 vajec, které zahrabávají do děr, jenž si předtím vyhloubily v zemi.
Kladení vajec probíhá 3x až 9x do roka. Mláďata často vyčkávají ve vejcích než přijde období dešťů, jenž jim umožní opustit ztvrdlou vyschlou zem.

Následující odstavce se zaměřují pouze na tento druh. Další informace jsou zaměřeny na poznatky o nezbytné péči o tyto želvy.

Hvězdnaté želvy ohromují svojí krásou, zejména svým vzorem hvězd na celé ploše karapaxu, která k sobě poutá pozornost zoologů i majitelů soukromých sbírek po celém světě.
Přestože je tento vzor velmi výrazný, v jejich přirozených životních podmínkách, což jsou vysoké traviny, jim umožňuje dokonalé maskování.
Krunýř těchto želv, je tvořen hladkými štítky, které vybíhají v hrbolky - tvoří pyramidy. Příčina takto utvářeného krunýře není známa , ale jedna z domněnek je, že tyto pyramidy umožňují snadné otočení, když se želva z jakékoliv příčiny otočí karapaxem dolů. Zvednuté štítky napomůžou želvě dostat se na jeden nebo druhý bok i na rovinatých travnatých plochách, které obývá.
Zda mají tyto pyramidy ještě nějaký jiný význam, to zůstává pro badatele výzvou do budoucnosti.
U indických hvězdnatých želv dorůstají samice mnohem větší velikosti než samci. Samci dorůstají asi 20 cm a samice mají až 30 cm.
Tento druh je rozšířen v Indii a také na Srí Lance. Známe tři zeměpisně odlišné varianty, které jsou navzájem trochu odlišné. Hvězdnaté želvy ze severní části Indie jsou poměrně velké a mají tmavší vybarvení krunýře. Zvířata z jižních částí Indie jsou menší a vzor jejich krunýře je velice kontrastní. Želvy ze Srí Lanky jsou velmi podobné zvířatům z jižní části, ale rostou rychleji a žluté znaky na krunýři jsou v porovnání s želvami z jihu ještě výraznější.
Geochelone elegans se nachází v několika lokalitách, v lesních a travnatých suchých porostech. Tyto želvy velmi špatně snáší nízké teploty a dlouhodobou přílišnou vlhkost.

Terárium pro tyto želvy by mělo být tvořeno velmi pečlivě. Plocha terária by měla být minimálně 60x60 cm. Jak zvíře roste, zvětšují se i nároky na velikost terária. Pro dospělou želvu hvězdnatou bychom měli mít terárium o velikosti "podlahy" 120 cm x 120 cm. Na této ploše musí mít zvíře přístup k vodě a potravě. Nádoba na vodu by měla být dostatečně velká, aby se v ní želva mohla vykoupat kdykoliv se jí zachce. Musí být natolik mělká, aby se v ní želvička nemohla utopit.
Jako substrát, v sušší části terária, smícháme písek s kůrou cypřiše, kterou lze zakoupit již upravenou k těmto účelům. Někteří chovatelé volí pro tento druh jako podklad seno. Seno se poměrně dobře udržuje a slouží želvám i jako potrava. Mohou ho libovolně okusovat. Tato plocha musí být udržována v suchu, jelikož hvězdnatá želva neumí dlouhodobě snášet nadměrnou vlhkost. Potrava by se neměla dávat přímo na písek, jelikož hrozí, že se bude tento podklad na stravu nabalovat a může způsobit neprůchodnost střev až smrt zvířete.
Důležitou součástí vybavení terária by měla být lampa, pod kterou se může želva nahřívat. Teploty by měly dosahovat 35°C. Důležité je též zařízení (žárovka, zářivka), které zvířeti poskytují UVA a UVB paprsky, ty jsou nutné pro tvorbu vitaminu D3, který zajišťuje metabolismus kalcia v organismu.
V teráriu je nutné i místo, kde se želva může skrýt a kde najde útočiště.
Venkovní terárium, je vhodné zejména v lokalitách, kde je suché a teplé podnebí. Ostatní chovatelé by tuto možnost měli velmi dobře zvážit a želvy umístit do venkovního terária pouze, když je velmi dobré počasí. Výhodou venkovního terária, je samovolný výběr potravy, přirozené UV paprsky a navození velmi přirozených podmínek (tráva, čerstvý vzduch apod.).

POTRAVA:
Želvy hvězdnaté jsou býložravci. Největší podíl jejich stravy tvoří převážně suché traviny bohaté na vlákninu, ke kterým mají přístup v přírodě, listnaté plevely, vegetace a chvojí. Dobře vybraná strava, málo proteinů, dostatek kalcia (vitaminu D3), zajistí správnou činnost trávícího traktu a rovnoměrný růst. Vyhnout byste se měli zelenině ze supermarketu, která je uměle vypěstovaná a obsahuje látky pro želvy škodlivé. Obsahuje pozůstatky toxických přípravků a hnojiv a také má nadbytek cukrů. Je "vyráběna" pro lidi, kterým tato úprava neškodí v takové míře jako želvám.
Ačkoli v přírodě požírají mršiny, které jsou pro ně snadnou kořistí, je nemyslitelné, abychom těmto želvám přidávali do stravy jakékoliv maso.
Kdybychom Geochelone elegans krmily jako kočku nebo psa (někdy doporučovanými granulemi pro psy či kočky), zavinili bychom onemocnění ledvin, močové kameny až selhání ledvin. Hvězdnaté želvy jsou zvyklé na pastvu nejrůznějších travin a my bychom jim měli tyto podmínky stravování vytvořit i v zajetí.
Ovoce bychom jim měli nabízet jen velmi, velmi zřídka - pokud vůbec, ovoce je pro jejich zažívací trakt velmi hutné.
Trávy, byliny (pampeliška, jetel, čekanka, vinné listy, morušové listy apod.), plevely, kaktusy.
Vápník želvám do stravy dodáváme. Vápníkovým práškem sypeme dávky jídla. Též přidáváme vitamin D3, pokud budeme chovat želvu pouze doma, venku ho přidávat nemusíme. Vhodné je jako zdroj vápníku nadrtit sépiovou kost.

Tento druh má výrazný sklon k onemocnění dýchacích cest, proto musíte bezpodmínečně dodržovat podmínky vhodné k jejich chovu. Jsou také náchylní k přenosu patologických bakterií jako jsou mycoplasma od jiných druhů želv a proto bychom se měli vyvarovat styku těchto želv s jinými druhy. Jako příznak můžeme uvést želvu pardálí (Geochelone pardalis), která má podobné požadavky na péči, může být hostitelem patogenů, které mohou bez velkých příznaků způsobit smrt želvy hvězdnaté.
Želva hvězdnatá v přírodě nezimuje- nehibernuje. Všechny podmínky pro domácí chov musíme uzpůsobit tak, abychom želvu nevystavovali chladu, vlhku a průvanu.

 
Indická želva hvězdnatá je blízká příbuzná želvy pardálí (Geochelone pardalis). Želva hvězdnatá pochází z Ceylonu a poloostrovu Indie. Můžeme ji také najít západně od Sindhu (provincie v Pákistánu). Několik málo kusů je také na ostrově Karaduva a Ramaswaran.

Je pozoruhodné držet želvu hvězdnatou v ruce. Má výrazné "hvězdy" po celém karapaxu. Má na krunýři velmi výrazné hrboly, které vypadají jako "pyramidy".

Samice jsou výrazně větší než samci, dosahují velikosti deseti palců (25 cm) a mají i výraznější krunýř než samci.
Naproti tomu samci dosahují velikosti pouhých šesti palců (15 cm). Samci mají jemnější, více hladký krunýř než jejich ženské protějšky. Mladé želvy hvězdnaté rostou poměrně rychle, v šesti měsících jsou o třetinu větší než při vylíhnutí. Mláďata mají velmi hladký krunýř. Pyramidy se začínají utvářet až kolem prvního roku jejich života.

  
TERÁRIUM: Venkovní terárium pro dospělce želvy hvězdnaté musí mít rozlohu minimálně 2 x 1,75 m, v takto velkém teráriu mohou být tři dospělé želvy. V tomto prostoru by měl být prostor s nižší teplotou, kde se může želva "ochladit". Vřele mohu doporučit malou psí boudu, ve které želvy naleznou právě takovéto útočiště. Také by měli mít plochu, kde je udržována mírná vlhkost. Vhodná je mělká nádobka s vodou (tyto želvy neumějí plavat). Tyto želvy jsou zvyklé spíše na sucho a nemají rádi přílišné vlhko, ale musí mít příležitost se napít, smočit se a osvěžit se. Také potřebují místo, kde se můžou v klidu nahřát a slunit se. Měly by mít přístup k potravě. Zkuste nabídnout těmto želvám opuncie, je to jejich přirozená potrava a oni ji prostě milují. Měli by dostávat trávu a stravu jenž není ošetřena pesticidy, jinak by to mohla být jejich smrt. Nejlepším řešením je, že si pěstujete salát (apod.) doma.
Terárium by mělo být zabezpečeno tak, aby z něho nemohla želva uniknout. Venkovní terárium by mělo být chráněno před vniknutím psů, koček, hlodavců, krys,
ptáků a jiných zvířat, aby se želva nestala jejich kořistí. Dalším nebezpečím pro želvy je člověk. Mohlo by se stát, že vám takto pěknou želvu lidé z venkovního terária ukradnou, proto vám doporučuji opatřit si ho zámkem.
Ve venkovním teráriu můžeme mít hvězdnaté želvy pouze, když to počasí dovolí. Kdy je vhodné želvy přemístit do vnitřního terária: za deštivého počasí, pokud teploty dosahují víc jak 35 °C ( pokud nemá želva možnost úkrytu), na noc, a když je zem příliš vlhká. Při velkém vlhku a zimě želvy lehce nastydnou. Mladé želvy hvězdnaté chováme ve vnitřním teráriu Jako podklad je vhodná rašelina, cypryšová kůra nebo osikové hobliny. Někteří chovatelé používají směs složenou z jedné třetiny půdy, jedné třetiny písku a jedné třetiny drcených skořápek ústřic. Potřebují mít dostatek světla. Já využívám širokospektrého světla UV žárovky a zářivku nebo keramickou lampu. Teploty by měly mít 24 - 32 °C a želvy by měly mít prostor, který jim umožní se schovat před příliš velkým žárem. Je vhodné, měnit jim vodu v misce každý den. Podklad by měl být měněn po několika týdnech nebo podle potřeby. Pro mladé želvy velikost terária upravíme, pro mláďata postačí malé akvárium zakryté dřevěnou deskou. Můžeme je mít na cypryši nebo slámě, nároky na světlo a teplo jsou stejné jako u dospělých jedinců. (UV zářivka u lampa). Teplo nesmí být příliš velké, aby si nespálili kůži nebo teplem nepoškodili krunýř. Vlažná voda v misce by měla dosahovat k jejich bradě. Mohou se napít a vyprázdnit, když chtějí. Do venkovního terária nedávám želvy pokud nedosáhnou jednoho roku. 

  
OSVĚTLENÍ: Používáme širokospektrový zdroj světla, zdroj UV paprsků a keramickou lampu. Želva musí mít možnost se slunit. UV zdroj by se měl měnit každý rok, ale lépe je ho vyměnit již po šesti měsících. Želvy jsou milovníci světla a tepla. Měly by mít pravidelný světelný dvanáctihodinový režim.

TEPLOTA: Denní teploty by měli dosahovat 31-33°C. V noci by měl být nižší pokles teplot kolem 24°C. V chladnější části terária by měli denní teploty dosahovat 24 °C, v noci pak 21°C.

CHOVÁNÍ: Tato želva je aktivní brzo ráno. Je to čas, kdy mají hlad a je vhodné jim v tuto dobu podávat jídlo. Poté, co se najedí, jdou si schrupnout. Občas se vzbudí a jdou si zase trochu ukousnout, ale pak se vrací ke svému odpočinku a spánku. Později odpoledne se zase budí a jedí trochu více. V této době jsou asi nejvíce aktivní. Nahřejí se a jdou spát do jejich úkrytu. A tak to jde každý den!!


ROZMNOŽOVÁNÍ: Páření probíhá od června do října. Samci v jsou v tomto čase agresivní a útočí jeden na druhého. Když přijde čas snášení vajec, samice chodí dokola a očuchávají půdu a někdy se všemožně snaží dostat ven z ohrady - terária. Jako schod při úniku z ohrady můžou použít i záda jiné želvy. Když konečně najdou to správné místo, vymočí se na půdu, aby zvlhla a změkla a aby bylo vyhloubení jámy na vajíčka snadnější. Poté, co do připraveného hnízda snese snůšku a zakryje ji hlínou, její práce končí. Samice želvy hvězdnaté obvykle snášejí 3x do roka 4 až 6 vajec v každé snůšce. Mláďata se většinou líhnou po 100 dnech při teplotě 29°C až 30°C.

Základní připomínka:
Zajistěte kolísání teplot!!! Teploty by se měly pohybovat v rozmezí od 22°C v chladnější části po 35°C v teplé části. Takovéto teploty dovolují želvě regulovat její tělesnou teplotu. Vždy musí mít místo - úkryt, kde se může zchladit. Opatřete ji mnoho prostoru, ve kterém se může potulovat. Nepřekrmujte je!!! Jestliže máte zvířata ve venkovním výběhu, opatřete ho proti vniknutí predátorů!!! UV zdroj měňte alespoň jednou do roka!!! Každý den přidávejte do stravy vápník a regulujte příjem vitamínů. Nezvyšujte teploty příliš vysoko!!! Zvlhčujte terárium!!! Koupejte želvu 2x týdně!!! Podávejte různorodou stravu!!!

Poslední poznámka:
Indická hvězdnatá želva je ohrožený druh!!! Není snadné je chovat a nejsou vhodné pro začátečníky!!! Jsou hodně citlivé a požadují spoustu pozornosti a péče. Jestliže se rozhodnete chovat tyto želvy je to obrovská zodpovědnost!!! Nejsou vhodné pro každého!!! Rozmyslete si, jestli je skutečně chcete a budete jim moci poskytnout péči, kterou potřebují.

 

Náhledy fotografií ze složky Geochelone elegans

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nevim...

(Jana, 9. 3. 2010 15:03)

Vlastnim uz dost dlouho zelvy hvezdnate,ctu vse mozne a vzdy se docitam,ze potrebuji spis vlhko,jinak maji problem s dychanim a tady ctu,ze sucho,jen misku s vodou...tak nevim...

trapnost

(plh, 23. 8. 2009 13:56)

to jsou docela trapne udelaný stránky, jak od malýho děcka.. A to asi elegansku nechová.. jedine rodice, a prcek se chlubí cizým peřím....

Želva hvězdnatá,paprsčitá

(Jana, 4. 3. 2009 11:16)

Koupím samce,samici,oba k chovu.(na mladé)
100% zdrav. stav podnínkou.
balurobkovav@centrum.cz

Můj nazor

(Radim Jung, 9. 8. 2007 13:21)

Velmi dobře zpracovaný článek po všech stránkách.Můžete mi sdělit nějaký kontakt na chovatele těchto želv?

gjbk

(bfmvmvm, 17. 11. 2006 16:32)

v prdeli

želvy

(daniela pouskova, 29. 7. 2006 8:23)

kde je možné sehnat indickou želvu diky