POPIS: Tyto velice nápadné ploché želvy zaujmou svým uniformním zbarvením a nápadnou větší hlavou se specifickým výrazem obličejové části pro sulkáty tak typickým. Karapax je oválný a vždy plochý v barvě pískově žluté až po tmavé odstíny rohoviny. Jednotlivé štítky mají rýhování - vruby a zářezy. Na stehnech zadních nohou se nacházejí jakési ostruhy, které daly této želvě i její české jméno. Jsou veliké a silné, dvě nebo tři po stranách poblíž ocasu. Okrajové štítky scuta marginalia nad hlavou v počtu 6 ks jsou u starších jedinců silně zvrácené. První hřbetní štítek scuta vertebralia má náznak pyramidy, ostatní štítky jsou ploché. U starých jedinců zadní okrajové štítky mohou být zubaté. Plastron je o něco světlejší (barva slonoviny). Nápadné, do vidlice rozdělené párové a zahnuté, jsou hrdelní štítky scuta gularia (hlavně u samců), u starých jedinců jsou tyto štítky dominantní z celého pancíře. Anální štítky scuta analia mají silné vruby a zářezy. Prsní štítky scuta pectoralia jsou úzké. Hlava je veliká a ze předu vytvarována do úzkého nosu. Horní čelist je hákovitě zahnutá. U starších jedinců je horní čelist "zubatá" jako pilka. Barva je stejná jako karapax a je velice dobře chráněna mohutným skeletem. Nos je špičatý, na temeni hlavy mezi očima směrem k nosu je znatelný hrbol. Barva ostatních měkkých částí těla je shodná s hlavou a karapaxem. Na předních mohutných nohou jsou obrovské šupiny připomínající brnění. Rozlišujícím znakem u želvy ostruhaté je její velikost. S více než 70 cm u samců a až 50 cm samice se jedná o největší pevninskou želvu vůbec. Už proto je její chov v domácích podmínkách uváženíhodný. Samci mají plastron, stejně jako u všech obřích druhů želv, silně prohnutý dovnitř.
POTRAVA: V přírodě se živí spásáním trav ( potřebují velké množství vlákniny ) a sukulentů a příležitostným požíráním kostních výkalů afrických šelem ( hlavně hyeny ), v našich podmínkách vyhovuje krmení různými druhy trav a senem z trav s nutným dolněním o vápník. V případě nedostatku vlákniny v potravě může dojít k poruše trávicího traktu a tím dochází k průjmům. Také může dojít k problémům se škrkavkami. Průjmy mohou nastat i při nadměrném předkládání potravy v podobě ovoce. Mnoho sulkát oceňuje přístup k přírodnímu pasení a budou ochotně žrát, a to bez problémů, mixované trávy a čerstvou vojtěšku. Některá zvířata budou také akceptovat suché seno.Ideální strava na zimu je seno a čínské zelí plus mrkev a trocha jablek. Vodu pijí velmi hodně, snad nejvíc ze všech suchozemských želv. Jejich ohromně rychlý růst vyžaduje v dostatečné míře přísun kalcia a minerálních látek! Všechny sulkáty berou ochotně proteiny - bílkoviny ( tudíž maso - žížaly, slimáky a pod. ), když jsou jim nabízeny (jinak jsou tyto želvy výhradně býložravé) a to směřuje k nekontrolovatelnému růstu a následné deformaci karapaxu. Proto je nutné se této stravě vyhnout. Jasná známka nesprávné výživy jsou pyramidující štítky karapaxu. Vždy si pamatujme, že G. s. je "jiho- Saharská" želva, jejichž přírodním prostředím jsou polopouště. V takovém prostředí není potravy mnoho a přejídáním v zajetí vede k různým problémům růstu. Zvláště samice mají velké nároky na kalcium, to souvisí s vejci. Přidávání sépií a i umělého kalcia do potravy je důležité.
CHOV: V zajetí G. sulcata vykazuje skoro stejné potřeby jako G. pardalis. Pro pár dospělých chovaných želv by měl být min. vnitřní výběh 2,5m x 6 m a venkovní podstatně větší. Pro chov v zajetí jsou důležité velké venkovní výběhy pro slunné a teplé dni a pro chladnější teploty a zimní období dobře izolované a vytápěné prostředí. Ve venkovním výběhu by měly být silně zakořeněné rostliny. Ve vnitřním výběhu vytápění půdní i ze shora. Nezapomenout na ozařování UV lampami. Mláďata jsou v barvě bledě žluté slonoviny s okrajovou světle hnědou kresbou - lemem na každém štítku. Tmavé exempláře se příliš nevyskytují. Zadní štítky jsou zubaté. Mezi očima na temeni hlavy mají želvičky tmavou výraznou kresbu trojúhelníku.
Zimování: V zimě neupadá do zimního spánku, jen do období snížené aktivity.
Páření: Souboje samců předcházející námluvám jsou velmi nebezpečné, mohou končit i smrtí.
Kladeni vajec: Důležitá je velká vrstva písečného substrátu ( až 60 cm ) pro hrabání a kladení vajec. Kladiště bývají až 37 cm hluboká. Samice snáší kolem 20 vajec cca 45 mm velikých. Četnost snůšek je rovněž častá, některé samice produkují až 6 snášek za rok.Vejce jsou kulatá o velikosti 40-50 mm a hmotnosti 35-50 g. Úspěchy inkubace jsou popsány v širokém rozhraní teplot od 27-32 °C. Když je inkubace 30 °C, líhnou se želvičky obvykle po 85-100 dnech. Při teplotě 28 °C se inkubace prodlužují na 120-170 dní.
URČENÍ POHLAVÍ: 70 cm u samec a až 50 cm samice
Náhledy fotografií ze složky Geochelone Sulcata
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,sháním mládě sulcatky.Mail P.Vichova@seznam.cz.Za nabídky předem děkuji.
želička sulcata
(andrea, 16. 3. 2014 14:41)a mužete mi napsat na mobil 773600326 a kolik by asi stála chtěla bych ju od miminka. díky
želička sulcata
(andrea, 16. 3. 2014 14:39)da se někde koupit želva sulcata? prosim poradte
miluju zelvi
(Dennisaemily, 9. 12. 2013 14:23)
Ja miluju zelvi , jsou lepsi nez psi a kocky ne,ze bych nemela je rada ale jenom ,proto ze nemusej jit ven nestekaji nemusime po nich uklizet,ale proste jsou nejlepsi zvirata :D
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(???, 13. 8. 2007 11:59)želva ostruhatá stojí 10000 KČ ale ve sleve a jinak stojí 15 a tak ale ja vám ji mužu prodat za 3000 KČ
Pití sulcat
(Franta, 10. 9. 2012 15:22)Nevím který"odborník"tvrdí,že sulcaty pijou nejvíc ze všech želv.Mám několik sulcat 12 let.Teď mají cca 60kg.Nikdy se nenapily,nevědí co s předloženou vodou.Jejich system hospodaření s vodou nevyžaduje při předkládání zeleniny a ovoce další vodu!!!!!!!!!!!
info
(Peter, 29. 6. 2011 12:37)
Ahoj.Rád by som si zaobstaral nejakú literatúru a sulcatách.Vie mi niekto pomôcť kde by sa takéto niečo dalo objednať???Nikde to neviem nájsť.Vďaka
info na mail poprosím brenkip@gmail.com
Praskla celist
(Denisa, 2. 4. 2010 20:49)Ahojky, mam malou sulcatu necelej mesic kdyz sem si ji privezla mela malou dirku v celisti ted to ale prasklo a ma pod okem peknou diru taky ma pruznejsi krunyr nehore je tvrdej ale ze stran a ze spoda je pruznejsi ale to sem myslela ze by mohlo bejt tim ze je este dost mala...sepijka ji moc nejede tak sem ji zacla strouhat a posypavat s ni jidlo....ale zajimalo me jestly se ta dira spravi nebo ji zustane a jestly neni v necem chyba
želva ostruhatá
(Jája Motyczková, 25. 11. 2009 11:32)
Ráda bych koupila mládě želvy ostruhaté... můj mail : jawa.s@seznam.cz
moc děkuji :-)
ŽELVY
(Claire, 22. 11. 2009 14:53)
... a ještě něco pro všechny,kteří se ptají na částku želviček...
Doporučuju si koupit želvu u velkochovatele. Ve zverimexech jsou ceny přemrštěné (přidávají si k tomu taxu za pronájem zverimexu a většinou se želvy v karanténách kvůli nemocím).
Z vlastní zkušenosti Vám posílám odkaz na jednoho chovatele ze Středních Čech a u něj si želvy můžete zarezervovat a následně si vybrat z jednotlivých drůhů přímo tu, která se vám líbí.
kontakt a web: www.zelvy.wbs.cz
ceník: http://www.zelvy.wbs.cz/Nabidka_odchovu_zelv_.html
želva zelenavá - 1.500,--
želva vroubená - 1.800,--
želva stepní - 2.000,-- (myslím)
... ale je lepší se přímo zeptat přes telefon (ohledně ceny, zda je stejná i pro tento či příští rok).
Zatím pá
Geochelone Sulcata
(Claire, 22. 11. 2009 14:45)
Ahoj lidi,
ti, kteří si chtějí pořídit Sulcatu doporučuji v Ostravě na každoroční burze plazů (koná se asi 5x/rok) a vím o zverimexu na Masarykově náměstí v Říčanech, kde Sulcaty prodávají.
My jsme koupily na Ostravské burze Sulcatku za
1.900 Kč.
Hodně zdaru
yelvicka
(simule, 9. 10. 2009 8:35)kolik stoji mala yelvick? napiste mi na meil net 0nicol@gmail.com dekuju
ahojky lidi
(Nikol, 30. 8. 2009 11:55)všichni na internetu jí dávaj za 1500 1100 1800 .Já bych jí taky chtěla a stojí hodně takže jí nemuzu mít jenom kdo by prodával tak jsi jí možna koupím
zelvy
(amalie, 27. 6. 2009 20:34)ahoj, ja bych se chtela zeptat kolik takova zelvicka stoji.
obdivavost
(sarinka chalupnikova, 2. 5. 2009 10:53)
ahoj želvy
jsi krasna chtela bych te myt doma ale mama mi to nedovolila muj email je natalkachalupnik@seznam.cz ahoj
želva-sulcata
(poptávka, 28. 2. 2009 9:35)Schánim želvu sulcata prosím napište! kacaba@Zemail.cz
Ahoj
(Marky, 28. 2. 2009 9:25)
Ahoj autorko webu máš to tu supr
PS: koukni se ke mě www.zelvinky.estranky.cz
Jo a slibuju že nic nezkopíruju! na mou duši
poptávka
(ondráš Sojka, 10. 2. 2009 16:23)
Rád bych ji někde koupil-603433669 nebo geometr@seznem.cz
želva sulcata
(Petra, 23. 6. 2014 22:28)