Jdi na obsah Jdi na menu
 


POPIS: Tyto velice nápadné ploché želvy zaujmou svým uniformním zbarvením a nápadnou větší hlavou se specifickým výrazem obličejové části pro sulkáty tak typickým. Karapax je oválný a vždy plochý v barvě pískově žluté až po tmavé odstíny rohoviny. Jednotlivé štítky mají rýhování - vruby a zářezy.  Na stehnech zadních nohou se nacházejí jakési ostruhy, které daly této želvě i její české jméno. Jsou veliké a silné, dvě nebo tři po stranách poblíž ocasu. Okrajové štítky scuta marginalia nad hlavou v počtu 6 ks jsou u starších jedinců silně zvrácené. První hřbetní štítek scuta vertebralia má náznak pyramidy, ostatní štítky jsou ploché. U starých jedinců zadní okrajové štítky mohou být zubaté. Plastron je o něco světlejší (barva slonoviny). Nápadné, do vidlice rozdělené párové a zahnuté, jsou hrdelní štítky scuta gularia (hlavně u samců), u starých jedinců jsou tyto štítky dominantní z celého pancíře. Anální štítky scuta analia mají silné vruby a zářezy. Prsní štítky scuta pectoralia jsou úzké. Hlava je veliká a ze předu vytvarována do úzkého nosu. Horní čelist je hákovitě zahnutá. U starších jedinců je horní čelist "zubatá" jako pilka. Barva je stejná jako karapax a je velice dobře chráněna mohutným skeletem. Nos je špičatý, na temeni hlavy mezi očima směrem k nosu je znatelný hrbol. Barva ostatních měkkých částí těla je shodná s hlavou a karapaxem. Na předních mohutných nohou jsou obrovské šupiny připomínající brnění. Rozlišujícím znakem u želvy ostruhaté je její velikost. S více než 70 cm u samců a až 50 cm samice se jedná o největší pevninskou želvu vůbec. Už proto je její chov v domácích podmínkách uváženíhodný. Samci mají plastron, stejně jako u všech obřích druhů želv, silně prohnutý dovnitř.  

POTRAVA: V přírodě se živí spásáním trav ( potřebují velké množství vlákniny ) a sukulentů  a příležitostným požíráním kostních výkalů afrických šelem ( hlavně hyeny ), v našich podmínkách vyhovuje krmení různými druhy trav a senem z trav s nutným dolněním o vápník. V případě nedostatku vlákniny v potravě může dojít k poruše trávicího traktu a tím dochází k průjmům. Také může dojít k problémům se škrkavkami. Průjmy mohou nastat i při nadměrném předkládání potravy v podobě ovoce. Mnoho sulkát oceňuje přístup k přírodnímu pasení a budou ochotně žrát, a to bez problémů, mixované trávy a čerstvou vojtěšku. Některá zvířata budou také akceptovat suché seno.Ideální strava na zimu je seno a čínské zelí plus mrkev a trocha jablek. Vodu pijí velmi hodně, snad nejvíc ze všech suchozemských želv. Jejich ohromně rychlý růst vyžaduje v dostatečné míře přísun kalcia a minerálních látek! Všechny sulkáty berou ochotně proteiny - bílkoviny ( tudíž maso - žížaly, slimáky a pod. ), když jsou jim nabízeny (jinak jsou tyto želvy výhradně býložravé) a to směřuje k nekontrolovatelnému růstu a následné deformaci karapaxu. Proto je nutné se této stravě vyhnout.  Jasná známka nesprávné výživy jsou pyramidující štítky karapaxu. Vždy si pamatujme, že G. s. je "jiho- Saharská" želva, jejichž přírodním prostředím jsou polopouště. V takovém prostředí není potravy mnoho a přejídáním v zajetí vede k různým problémům růstu. Zvláště samice mají velké nároky na kalcium, to souvisí s vejci. Přidávání sépií a i umělého kalcia do potravy je důležité.

CHOV: V zajetí G. sulcata vykazuje skoro stejné potřeby jako G. pardalis. Pro pár dospělých chovaných želv by měl být min. vnitřní výběh 2,5m x 6 m a venkovní podstatně větší. Pro chov v zajetí jsou důležité velké venkovní výběhy pro slunné a teplé dni a pro chladnější teploty a zimní období dobře izolované a vytápěné prostředí. Ve venkovním výběhu by měly být silně zakořeněné rostliny. Ve vnitřním výběhu vytápění půdní i ze shora. Nezapomenout na ozařování UV lampami. Mláďata jsou v barvě bledě žluté slonoviny s okrajovou světle hnědou kresbou - lemem na každém štítku. Tmavé exempláře se příliš nevyskytují. Zadní štítky jsou zubaté. Mezi očima na temeni hlavy mají želvičky tmavou výraznou kresbu trojúhelníku.

Zimování: V zimě neupadá do zimního spánku, jen do období snížené aktivity. 

Páření: Souboje samců předcházející námluvám jsou velmi nebezpečné, mohou končit i smrtí.

Kladeni vajec: Důležitá je velká vrstva písečného substrátu ( až 60 cm ) pro hrabání a kladení vajec. Kladiště bývají až 37 cm hluboká. Samice snáší kolem 20 vajec cca 45 mm velikých.  Četnost snůšek je rovněž častá, některé samice produkují až 6 snášek za rok.Vejce jsou kulatá o velikosti 40-50 mm a hmotnosti 35-50 g. Úspěchy inkubace jsou popsány v širokém rozhraní teplot od 27-32 °C. Když je inkubace 30 °C, líhnou se želvičky obvykle po 85-100 dnech. Při teplotě 28 °C se inkubace prodlužují na 120-170 dní.

URČENÍ POHLAVÍ: 70 cm u samec a až 50 cm samice

 

Náhledy fotografií ze složky Geochelone Sulcata

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

želva

(ajan, 18. 11. 2007 11:01)

chtěla bych se zeptat kolik stojí úplně normální želva na chov a kde by se dala sehnat díky pro odpověd prosím napište na můj mail ajan0@seznam.cz
děkuji

xxx

(simík, 24. 10. 2007 20:05)

moc ra da bych koupila želvu do 2 tisic volejte na 604686631

Darujite?našli jste želvičku?

(Domča, 27. 8. 2007 19:39)

Čauky už dlouho scháním suchozemskou želvičku prosím kdo daruje a nebo prodámmax.do 500kč a nebo třeba jestli jste želvičku našly je mi jedno jakého bude pohlaví a nebo věku hlavně aby byla suchozemská prosím pište na E-Mail Domccay@email.cz bude v těch nejlepších rukách věřte mi budu posílat kldně foto každý měsíc jak roste díky

To není pravda

(CO???, 13. 8. 2007 12:01)

mrozek.l@seznam.cz

(Mrozek, 8. 8. 2007 13:28)

Koupim párek želviček ostruhatych.Chtěl bych znat cenu adresu a za kolik by byly a zaslat foto

email:mrozek.l@seznam.cz
předem děkují Mrozek

želva ostruhata

(Mrozek.l@seznam.cz, 5. 8. 2007 10:36)

koupim želvu ostruhatou. můj kontakt Mrozek.l@seznam.cz

želva

(julia, 23. 7. 2007 10:24)

ja mam ale suchozemsku želvu a co ma zrat

Želva suchozemská ostruhatá

(Pavla Volfová, 3. 6. 2007 16:32)

Ráda bych si pořídila želvičku ale nevím kolik stojí taková želva.(Až to zjistíte tak mi napište na e-mail:VolfovaPavla@seznam.cz)
DĚKUJI!!!

Želva suchozemská ostruhatá

(Pavla Volfová, 3. 6. 2007 16:25)

Jsem MILOVNÍK ŽELVIČEK a zajímalobimě kolik asi může taková suchozemská želva ostruhatá stát.(Až to budete vědět tak my napište na e-mail zní takhle VolfovaPavla@seznam.cz)
DĚKUJI!!!

Želva suchozemská ostruhatá

((Pavla Volfová,3.06. 2007 ), 3. 6. 2007 16:24)

Jsem MILOVNÍK ŽELVIČEK a zajímalobimě kolik asi může taková suchozemská želva ostruhatá stát.(Až to budete vědět tak my napište na e-mail zní takhle VolfovaPavla@seznam.cz)
DĚKUJI!!!

Želva suchozemská ostruhatá

((Pavla Volfová,3.06. 2007 16:21), 3. 6. 2007 16:23)

Jsem MILOVNÍK ŽELVIČEK a zajímalobimě kolik asi může taková suchozemská želva ostruhatá stát.(Až to budete vědět tak my napište na e-mail zní takhle VolfovaPavla@seznam.cz)
DĚKUJI!!!

Želva suchozemská ostruhatá

((Pavla Volfová,3.06. 2007 16:21), 3. 6. 2007 16:23)

Jsem MILOVNÍK ŽELVIČEK a zajímalobimě kolik asi může taková suchozemská želva ostruhatá stát.(Až to budete vědět tak my napište na e-mail zní takhle VolfovaPavla@seznam.cz)
DĚKUJI!!!

Želvík

(Tereza Trnková, 26. 4. 2007 20:01)

Chtělabich koupit želvu za 800kč.dekuji

koupit zelvu

(klára, 20. 4. 2007 12:22)

chtela bych se zeptat kolik stojí želva ostruhatá

mám otázku

(veverkas, 7. 2. 2007 17:49)

Zajímalo by mě zdali máš nějakou mapku kde želvy žijí?
A myslím že by stálo za to nějakou tu oblast kde žijí popsat.