POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Nejlepší co můžeš udělat je změřit teplotu pod žárovkou a uvidíš hned zda vyhovuje nebo ne. Já je nepoužívám tak ti nemohu odpovědně poradit. Ale nápad to není špatný, jen jestli budou v pořádku ty teploty.
Fidorka
(KHor, 21. 2. 2007 22:49)Doufám, že jsem se tě nějak nedotkl, 6 let je dlouhá doba a věřím, že už toho umíš opravdu hodně, ale já tomu moc nerozumím, takže na mém názoru stejně nesejde.
žárovka
(Pavel, 21. 2. 2007 22:05)Ahoj,mám dotaz,mohla by být v terárku úsporná reflektorová žárovka 7W-svítí jako klasická směrová žárovka 40W.Jestli také vydává takové teplo.díky
KHor...
(Fidorka, 21. 2. 2007 19:38)no... hraju šestým rokem, tak to bych snad mohla něco málo umět.. :)
Pro Lenku
(KHor, 20. 2. 2007 13:04)Aha, ono se mě povedlo ten starý mobil utopit, takže nové číslo je 606945312.
pro KHor
(lenka, 20. 2. 2007 11:59)ahoj, koukala jsem na nabidku a asi si vyberu az na miste, pokud to neni vetsi problem. zkousela jsem se ti dovolat na mobil 777..., ale mas plnou hlasovku. kazdopadne bych chtela zelvicku kolem 1500, takze lonska vyroba:-) v sobotu planuju vylet do Prahy, tak bych se rada po 15.hodine zastavila, jestli by to nebyl problem. jsem denne na mailu piggik... nebo na 608824052. diky, lenka
pro KHor
(lenka, 20. 2. 2007 11:59)ahoj, koukala jsem na nabidku a asi si vyberu az na miste, pokud to neni vetsi problem. zkousela jsem se ti dovolat na mobil 777..., ale mas plnou hlasovku. kazdopadne bych chtela zelvicku kolem 1500, takze lonska vyroba:-) v sobotu planuju vylet do Prahy, tak bych se rada po 15.hodine zastavila, jestli by to nebyl problem. jsem denne na mailu piggik... nebo na 608824052. diky, lenka
Asi to vemu vše dohromady
(KHor, 20. 2. 2007 10:26)
Al- Probíhající měření na ifauně ukazuje, že zářivky s UV spektrem asi zas tak účinné nebudou. Granulky Kaytee obsahují i D3 jsou dobré a vyzkoušené, myslím, že by to mohlo stačit, je třeba ale kontrolovat! Když jsem Kaytee zkoušel já tak želvy měly přístup na slunce. S AD3 bych byl opatrný předávkujete ji raz dva.
Fi- Srávně, raději ano. Myslím, že trochu hudby nemůže škodit, zvlášť jestli ti to už jde. Nepokládej je na klavír když hraješ ani v terárku, mohli by možná vadit vibrace(ale to se stejně nedělá).
Ája- Hobliny by měly stačit, hlavně nezapomínat na vlhčení. Stačí taková vrstva, aby se mohla želvička na noc celá zahrabat do mokrých hoblin, stačí jeden roh.
Mir- No to mě také stále překvapuje, ale zřejmě se to těm parazitům vždy nějak povede. V létě je ale nejlepší krmit pampeliškou, jetelem, jitrocelem a různými jinými pleveli a to bude asi ta největší příležitost. Lepší je veterinář, přípravek se jmenuje např PANACUR.
Len- už jsem posílal e-mail s nabídkou.
Pe- nemáš-li zkušenost tak se do výroby raději nepouštěj, ono by to mohlo být dražší než u sklenáře. Počítají si za pěkné terárko okolo 1000,- raději bych šetřil.
Ma- želva může být sama, ale je to škoda, je to ohrožený živočich a každý by se měl, pokud to jde pokusit o rozmnožení. (to je ale jen můj názor),
Při kvalitní péči může želva dobře prospívat i v teráriu, tak žádný strach.
vitamíny
(Alena, 19. 2. 2007 22:37)ahoj,pokud nemám UVB zářivku stačí podávat nějaké přípravky?Např.granule Kaytene?
hm...
(Fidorka, 19. 2. 2007 17:48)KHor: takže jestli jsem to pochopila správně, tak jo?:) :)no... a ještě jsem se chtěla zeptat na takovou maličkost... Hraju na klavír, a v pokoji kde plánuju mít želvu zrovna je... Nebude jí vadit, když bude slyšet klavír??? díky
podestýlka
(Ája, 19. 2. 2007 12:41)můžete mi prosím někdo napsat jak by měla vypadat podestýlka,jestli více vrstev nebo stačí jen hobliny?Díky
odčervení
(Mirka, 19. 2. 2007 12:38)Ahoj,vím že se želva musí odčervit ale zajímalo by mě jak se do ní tito cizopasníci dostanou pokud je jen v teráriu a krmena převážně mytou zeleninou.A ještě se chci zeptat kde se nechají koupit léky na odčervení,jestli je má běžně každý veterinář nebo i ve zverimexu.Dík.
sháním želvičku
(lenka, 18. 2. 2007 23:39)čauky, chtěla bych si pořídit suchozemskou želvičku, žlutohnědou, zelenavou nebo čtyřprsťáka. rozlišuji je jen na základě informací získaných z webu. může mi někdo z vás, zkušených chovatelů, nabídnout nějaký kousek? jsem z Plzně a výlet do Prahy pro mě bude potěšením. Mám trochu omezené finance a nechci želvičku ze zverimexu... těšim se na odpovědi buď zde, nebo na piggik@seznam.cz
terárko
(Pepina, 18. 2. 2007 23:29)Dobrý den,nevíte někdo kde se nechá sehnat co nejlevnější terárko?Nebo návod jak ho udělat?
želvička
(Majda, 18. 2. 2007 23:25)Ještě jsem se zapoměla zeptat jestli může želva být celý život sama nebo musí mít k sobě kamaráda nebo kámošku.Díky.
želvička
(Majda, 18. 2. 2007 23:22)Ahoj,moc ráda bych si pořídila želvu,chci se na ni řádně připravit aby se měla dobře,a proto bych se chtěla s někým poradit,s někým kdo má taky želvu a bydlí v bytě a nemá možnost ji udělat v létě výběh.Myslím, že určitě želvy nechovají jenom ti co mají zahrady.Jsem milovnicí zvířat a proto bych si ji nerada pořizovala a potom zjistila že ji nemůžu dát něco co ona potřebuje.Vím i o lidech co mají želvu jen tak někde v bedýnce,určitě bez nějakých uvb zářivek a přesto jim prospívají. To mě trochu vrtá hlavou.Byla bych ráda kdyby někdo napsal svoje zkušenosti.Díky.
Odpověď - Fidorka
(KHor, 18. 2. 2007 22:33)Mrkni na příspěvky ze 16. 2., a níže je to tam dost probírané.
žárovka
(Fidorka, 18. 2. 2007 21:13)
A ještě jednu otázku (myslím, že už poslední :))
stačí obyčejná žárovka nebo musím mít nějakou speciální??? Díky
Odpověď - Fidorka
(KHor, 18. 2. 2007 20:22)Bude-li od chovatele tak je to zbytečné, bude-li ze zverimexu tak to už bych za zbytečné nepovažoval, zvláště ne u T. horsfieldi. Pravidelné preventivní odčervení se v řádně vedených chovech dělá každé léto.
otázky
(Fidorka, 18. 2. 2007 18:01)chtěla jsem se ještě zeptat jestli potřebuju nějakou speciální žárovku, nebo stačí obyčejná.Jo a ještě v jedné knížce, kterou mám doma je napsané, že jakmile si koupím želvu, tak že jí mám odebrat vzorek trusu a jít s tím k veterinářovi (asi kvůli parazitům atd.)Je to nutné???dík
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
Pavel
(KHor, 21. 2. 2007 22:54)