POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den, v chovu o testudo hermanni uvádíte nesprávné informace. Bílkoviny nezpůsobují měknutí krunýře. Způsobují nárust svalové hmoty, czn že by želvička mohla "vyrůst z krunýře", když jich má moc. Potom píšete že je nutné zimování, což není pravda. Je to lepší, želvy se dožijí delšího věku. Pokud je ale nechcete pářit (nechcete aby se u nich nastartoval pářící reflex) není nutné je zimovat. Je to složitý proces, kterým může laik želvičče ublížit.
CENA
(Mishka, 13. 4. 2009 18:43)
Ahojky chtěla bych se zeptat kolik tak stojí želva zelenavá??? díky moc
indulona
(kkkkkkk, 29. 3. 2009 16:33)ja jsem se dočetla že želvičky se po vykoupaní mužou namazat indulonou (červenou) tak jsem to vyzkousela.a docela dobry hned ten krunyr mel hezky lezklej a jemnej a takhle ho mel 3dny.doporucuji ho po vykoupani namazat indulonou červenou .červena je nejlepsi
cena
(betty, 24. 3. 2009 16:02)
ahoj,kolik stojí mládě želvičky zelenavé? Odpovězte prosím na Lili3.pokorna@seznam.cz
Díky moc!
želvička zelenavá
(Michala, 10. 3. 2009 19:36)ptala jsem se o kolik vyroste za rok,prosím odpovezte na Michala.jezova@seznam.cz
želvička zelenavá
(Michala, 10. 3. 2009 19:31)čauky,koupila jsem si mládě želvičky zelenavé a chtěla bych se zeptat jak roste,připadá mi,že je pořád stejná na rozdíl od želviček vodních,které máme už velké,za rok vyrostli o 15cm.O kolik vyroste želvička suchozemská za rok?
zelva
(ana, 8. 3. 2009 19:12)prosim chtelabich se zeptat nase zelva nechce jist sama a musime ji krmit nemohlabyste prosim se ozvat
spavost
(Míla, 6. 3. 2009 13:03)
Ahoj všichni.
Moc prosím, může mně někdo poradit?
Moje Žofinka je sice asi kluk, jsou jí tři roky.
Dala jsem na radu, že nemám zimovat.
Žofinka letos ale nějak zimu nezvládá.
Poslední dobou klidně tři dny spí zalezlá v domečku.
Jak se trochu probere, vykoupu ji, aby se vyprázdnila, zkusím dát jídlo /je strašně vybíravá/. Nají se jen z ruky a to ještě aby se neřeklo. Dostane vitamínové kapky a péči jakou potřebuje. Zase zaleze a spí dál. Začínám se o ni bát. Žádné příznaky nemoci nemá. Čtu knížky, nic jsem nenašla. Prosím má někdo pro Žofinku radu?
Moc děkuji Míla
E-mail.: mmilamartinu@seznam.cz
Cena malé želvy
(Eliáš Novák, 1. 3. 2009 19:13)Chtěl bych se zeptat,kolik stojí malá suchozemská želva.Prosím tu nejlevnější ostruhatou želvu,co se dá koupit.Odpovězte mi prosím na kusle@volny.cz.Předem děkuji.
zimování
(Jaromír Šticha, 29. 11. 2008 22:23)
ahoj chtěl jsem se zeptat mám roční želvičku želenavou chtěl jsem se zeptat, když ji nechci ano nemám jak zimovat dokáže dobře žít bez zimování??????,
Prosím odepiš na mida5@seznam.cz
prosim víte
(honza, 22. 11. 2008 14:04)moje segra řiká že se mají želvě stříhat drápky a je jí 1 rok má 5cm
Oplození
(Terka, 21. 9. 2008 11:59)Ahoj chtěla bych se zeptat, zda když se teď naše želva spářila se samečkem, jestli by z toho mohlo něco být? Je jí asi už 6 let, ale někde jsem četla, že by měla pravidelně klást vejce i když nejsou oplozená, ale naše ještě žádná neklade.. možná proto, že ji máme volně po bytě a nemá k tomu podmínky.. Ale ted jsme ji nechali spářit se samečkem, ale to asi nebude mít žádný výsledek, když jsem tady četla, že klade vejce v obdoví od května do srpna.. to by musela byt oplozená někdy v tom období že? Prosím odpovězte někdoo :)
ztratila se želva
(šárka, 7. 9. 2008 9:30)dne 4.8.2008 se nám ze zahrady ve štěpánovicích ztratila suchozemská želva.Na krunýři má malou zlatou tečku.kdo jí najde nebo má o ní jakékoliv informace prosím volejte na tel:724 355 975 nebo email:kokoska14@seznam.cz nálezci odměna
Přezimování
(Padžula, 16. 8. 2008 19:24)Ahoj, v knížece "zelva zelenavá" sem četla že stačí zimovat jen 4-6 týdnů.Je to pravda?
piesok v oku
(Jana, 29. 6. 2008 12:08)
Ahoj, tak uz mam svoje dva krasavce doma. :-) Len mi trosku robi starosti, ze sa jedenu z nich dosal do oka piesosk. V kutiku jej ostalo jedno zrniecko. Mala by som s tym nieco robit, alebo si s tym poradi sama?
Dakujem
Odpověď podestýlka
(Dayisa, 23. 6. 2008 12:48)
Já mám střeně jemnej. Ale v přírodě taky přece žije na písku a je ok. To bude zase nějaká pověra.Když ji na něj nebudeš dávat jídlo, logicky by neměl být problém.
A nebo jestli chceš, můžeš místo písku použít plochej velkej kámen.
pisek
(Jana, 23. 6. 2008 1:09)Tak to je skutocne vynikajuci napad. Dakujem. Ale aky piesok je najvhodnejsi. Citala som totiz, ze piesok moze korytnacka zjest a potom ma problemy s travenim, tak teraz neviem, podla coho vybrat spravny piesok, aby mi ho nezrala... Diky za vsetky tvoje rady.
Odpověď podestýlka
(Dayisa, 19. 6. 2008 13:25)Ahojky, podle mě stačí 5- 10 cm vysoká, klidně můžeš dát pod lampúičku písek, oddělit od kokosovýho vlákna kamenama.On je ten píseček pak krásně hřeje i zespod.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
info o chovu
(Markéta, 24. 7. 2009 13:16)