POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Ahojky, zrovna jsem chtěla napsat, jak to se želvičkama vypadá...
No a ten rok 2003/04 nemáš, jak jsi říkal?
Dospělou samičku asi taky ne, co?
Když ne dospělou, koupila bych tu 03/04 - samičku....
Takovou už jednu mám a v terárku mi zbývá ještě spoustu místečka...Tak aby jim tam nebylo smutno...:-))
zase pro KHora a Vaška
(DAVID.P., 20. 1. 2007 16:06)ten můj Donatelo pořád utíka z výbjehu. a já neví co mám dělat. napadá mě jen to spravit. poradte mi prosím něco aby se uklidnila. předem díkes
pro KHora a všechny co to zajímá.
(Vašek, 20. 1. 2007 15:05)Tak dnes to je sobota se náš želvák"Donatelo" koupal a mame docela velkou radost.Protože po velkém osušení a návratu do terarka.Několikrát obešel neboli skontroloval terarko a pak se vrhnul na svoji porci čerstveho činského zelí.A docela se nám zdá že něja víc ožil.Tak jak říkají babičky nebudem chválit den před večerem.Jinak já občas jedu bez háčků a čárek tak se nezlobte.
Pro KHora
(Martina, 20. 1. 2007 14:20)Ahoj KHore, to maso bych opravdu dala tak jednou za 14 dni,ale ještě nevím,pořád váhám.Nabízíš tam Denise želvičku a mě tak drahá nepřijde.Když jsem sháněla já malou želvičku, tak jsem nevěděla že bude tak drahá. U nás ve vých.čechách, ať jsem navštívila kdejaký zverimex tak všude malinká želvička stála stejně a to 2500,-.Byla to hermanka, tak mě to dost vyděsilo že se tak malinké želvičky pohybují tak vysoko.Nakonec jsem zkusila hledat na internetu a našla jsem o tisíc levnější tak jsme se vydali do Prahy. Tak cena 2000,- mě teda nepřijde moc veliká, jestli je ta želva čtyřprstá na chov tak těžká. Myslím že to je dobrá cena.
Pro -DAVIDA.P.
(KHor, 20. 1. 2007 12:23)Aha, tak to je jiná. Napiš něco pořádnýho ať se nenudím také.
Odpověď - bebebe
(Khor, 20. 1. 2007 9:30)Koukám, že se nějak nemůžeš vyjádřit. To chce doplnit slovní zásobu a ono to za pár let půjde neboj.
Odpověď pro všechny, které to zajímá
(KHor, 19. 1. 2007 23:14)Přestože je zimování pro želvy přirozené, pro chov nezbytné, je snad lepší než špatně, tak raději vůbec. Upozorňuji, že nemám dlouhodobou zkušenost s nezimovanými želvami. Samci T. hermanni dospívají dost individuálně, dalo by se říci, že od tří do šesti let věku, i v tom případě, že jsou chováni ve stejných podmínkách. Martino, tak jak jsem psal, živočišnou bílkovinu opravdu opatrně, já občas podávám namočené granule pro psy, když si chci hodně šplhnout tak vezmu kuřecí krky,(spíš tedy manželka)úplně je rozvaří, já je oberu, masíčko sním a ten zbytek strčím do mixeru a nahrubo podle velikosti želv namixuju. Dospělá T.marginata si hravě poradí i bez mixování. Obírám je ne z nenažranosti, ale abych je zbavil přebytečného masa, jsou tam nejdůležitější ty kostičky. Myslím ale, že kousek kuřete nemůže škodit. Nejpřirozenější jsou žížaly. Hlavně aby se toho masa někdo, kdo nezná míru, nechytl a nekrmil v přehnané míře, ono je totiž lepší než to přehnat, tak raději nepodávat. S tou sepiovkou to má přesně tak vypadat, ať se holka snaží. Vasku,(nevím, zda se píšeš bez háčku úmyslně, když ne tak pardon)jsem moc rád, že se tvůj želvík začíná rozhýbávat. Asi to opravdu bylo teplotou. Deniso nějaká mláďata mám letošní a loňská, tak jestli chceš dej vědět. Oni jsou vlastně loňská a předloňská. Upozorňuji ale, že importy budou levnější. Oni se fakt špatně množí, takže chci za loňské mládě dvojku. Zase ale máš jistotu, že to želva přežije.
Zimování
(Zimování, 19. 1. 2007 17:16)
Jaký máte názor na zimování želv doma a zimujete je?
My ne, bojíme se že bychom nezajistili vhodné podmínky a než aby to želva nepřežila, radši nezimujeme. V kolika letech dospívá samec želvy zelenavé?
Pro Davida. P.
(Michaela, 19. 1. 2007 16:25)Davide o tvé želvě jsem si přečetla v komentáři, kde jsi psal že máš roční želvu.Kolik želv má pan KHor mě nezajímá, ale podle různých inzerátů které jsem četla si myslím že asi dost. A že je to opravdu odborník,který svým želvám už řadu let rozumí, a je dobré si jeho rady přečíst a vzít k srdci, pokud si člověk s něčím neví rady.Proti tobě nic nemám,vůbec tě neznám jen mě naštvalo, když jsi 15.1 psal odpověď o tom, že ryby mají rádi vodní želvy a hned jsi nad tím dodal že odpověděl pan KHor, přitom tam žádná jeho odpověď nebyla a psal si to ty, a skoro v každé odpovědi dodáváš že určitě napíše KHor a tak. To mě už přijde trochu trapné, jak si ho pořád bereš jak se říká do pusy, a musím se KHora zastat i když ho vůbec neznám. Tak jen odpovídej za sebe a bude to všechno OK. Čau
pro DavidaP
(Martina, 19. 1. 2007 15:54)Sice jsem se na vrchní stranu koukala a mám ji přečtenou už několikrát,ale jaký druh masa může občas želva tam není. Jen maso, a to nevím jestli kuřecí,vepřový nebo hovězí.Tak jestli víš který tak mi to DAVIDE.P. napiš.
odpověd martina
(DAVID.P., 18. 1. 2007 18:06)podiv se na vrchní stránku přečti si to o POTRAVĚ
Pro KHora
(Martina, 18. 1. 2007 17:03)Tak dnes jsem podala želvě tu sepiovku.Dala jsem ji tam celou tak se hned na ni vrhla a chvíli dokud ji to bavilo ji okusovala. Opravdu si ji trošku vzala,protože na ni byly vidět dírky jak ji zobanem ukusovala.Díky za radu, myslela jsem že se musí jen strouhat.Akorát jsem ji dříve vyvařila, protože jsem četla že se to má aby se z ní dostala sůl.Ještě mě KHore poraď jaký maso bych mohla občas podat.Jaký druh je nejlepší, který vůbec nepodávat a jestli všechno maso musí být vařené.
Pro Vaška
(Eliška, 18. 1. 2007 16:54)
Jestli jsi si želvičku teďka přivezl tak se stane že třeba 3-5 dní nežere a je pořád zalezlá.Je to změnou prostředí, a takhle na ní reagují. Až se jí bude chtít, tak si půjde obhlídnout terárka a začne si zvykat. Je to stejný jako u lidí. Taky si nejdřív v novým prostředí musí zvykat.
pro KHora
(Vasek, 18. 1. 2007 16:42)Tak informovanej jsem že želvák nebyl probuzen on letos nezimoval.Dal jsem mu 2lístky jitrocelu.Dostal novou žárovku 40W.A už jsme ho vyděly jak se láduje čínským zelím, tak je pod dohledem celé rodiny.Jinak je docela dost akcni snaží se stále někam lest.
Zelva
(Denisa, 18. 1. 2007 15:29)Ahojky vsem..nemate nekdo kontakt na nekoho kdo by choval želvy čtyřprsté a mel tedka mladata?? Hrozne moc bych si prala prave mládě zelvy ctyrprste..vsem moc dekuju za jakykoli navrh..piste pls na mail-denisa2468@seznam.cz
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
Pro Khora
(Dayisa, 21. 1. 2007 11:32)