POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
tak promin dík žes mi odpustil ale ještě jednou se ptám proč mi neodpovýdate napsal jsem nejmím 2. otázku a nikdo mi neodpověděl ALE PROČ??
Pro lilith
(KHor, 8. 1. 2007 14:08)
Koukám, že si to vzala zeširoka, myslím tím, že jsem na tvůj dotaz narazil všude, tak ti odpovím jen tady. Myslím, že je potřeba přehodnotit způsob krmení. Třeba zrovna rajče není ideální strava, zrovna ono spíše vápník z kostí pomáhá vyvazovat. Máš totiž problém s nedostatkem vápníku, případně nemožnosti jeho využití, to je způsobeno nedostatkem vitaminu D3.
Doporučuji ti proto jako základní stravu, podávat v zimním období čínské zelí (ne ale ty košťály), všechnu ostatní zeleninu a ovoce jako doplněk. Nemáš-li zdroj UVA/B, tak přikrmuj granulemi zn. Kaytene, je tam optimální dávkování vitaminů včetně D3. Stačí tak 5-6 namočených granulek denně. Přidej sépiovou kost a drcené vaječné skořápky a uvidíš jak se to začne zlepšovat.
promin?
(Dayisa, 8. 1. 2007 12:55)Me se nemusis omlouvat, jediny kdo by se mel omluvit je David a to Tobě...
Dayiso promiň
(KHor, 8. 1. 2007 11:30)Já vím, že sem podobné bojůvky nepatří, ale mě to, možná dost nepřiměřeně, vytočilo. A děkuju ti za tvůj postoj a zastání. Nikomu neberu jeho názor, každý má na něj nárok, ale hrubosti opravdu nesnáším, zvlášť, když jsem pod nimi podepsanej. No a pro Davida.P., takže Davide omluvil jsem se ti za tvojí vlastní hrubost,OK, ale už to nedělej. Klidně mě v čemkoliv oponuj, netvrdím, že mám vždy pravdu. Klidně napiš, že píšu blbosti, ale podepiš se pod to. Tímto je pro mě problém vyřešen.
Co to tu děláte?
(Dayisa, 8. 1. 2007 10:04)
KHore máš pravdu, podle IP adresy to psal David.P.
Proč to děláš Davide?
Upozornění
(KHor, 7. 1. 2007 20:45)Není zas až takový problém si zjistit tvoji adresu takže doporučuji nepoužívat mou přezdívku pro připomínky pod které je ti trapné se podepsat. Mimo jiné mou adresu zjistíš celkem lehce budeš-li mít tolik slušnosti se omluvit. Znovu důrazně upozorňuji že na podobné "legrácky" jsem už moc starej chlap.
Upozornění
(KHor, 7. 1. 2007 20:44)Není zas až takový problém si zjistit tvoji adresu takže doporučuji nepoužívat mou přezdívku pro připomínky pod které je ti trapné se podepsat. Mimo jiné mou adresu zjistíš celkem lehce budeš-li mít tolik slušnosti se omluvit. Znovu důrazně upozorňuji že na podobné "legrácky" jsem už moc starej chlap.
OMLUVA
(KHor, 7. 1. 2007 20:35)Tak takto NE, máš-li svůj názor, ať je jakýkoliv, měl by ses také pod to podepsat alespoň přezdívkou. Takže Davide.P., ne že bych s tebou ve všem souhlasil, ale omlovám se ti, za tu osobu. Jistě poznáš co je můj styl a co ne.
Rada lilith
(DAVID.P., 7. 1. 2007 17:05)já mám taky želvu zelenavou vždycky jí do jídla nasipu VITAMIX pro slípky radil nám to chovatel od kterého jsem tu želvu koupil měl na internetu nejvýc inzeratů DoPoRuČuJi
help
(lilith, 7. 1. 2007 13:10)mám zelenavou želvičku jsou jí 4 roky a asi před rokem jí začal měknout krunýř zezačátku velmi pomalu téměř neznatelně začla jsem jí dávat vitamíny. jsou to takové žluté kapky které se mají nakapat do jídla. nejspíš jí nevoní protože to jídlo potom nejí i když to je její oblíbené rajče. neexistují nějaké jiné vitaminy které by třeba necítila? nebo granule s těma ale nemám zkušenosti. předem děkuji. Lilith
Webík
(Josie, 5. 1. 2007 17:43)Ahojky!!!Máte to tu moc pěkný,i s fotečkama!!!A jukněte PLs na můj web(http:www.zelvikov.estranky.cz)-mám tam moc informací o suchozemských želvách,něco o mém želvákovi Nikim,atlas želv v obrazech,testy,želví poradnu,Želvíkoviny,Želví klub-budu moc ráda,když se přihlásíte!!!Díky:-)
Odpověď Petra
(KHor, 4. 1. 2007 12:40)AD3 seženeš u veterináře, když na něj mrkneš tak ti natáhne do stříkačky pár ml, za pár korun, to bude stačit. Jestli ne, tak musíš koupit celé balení což je zbytečně moc. Není to drahé, nevím ale kolik. To terárko vypadá OK, já bych jen použil jinou žárovku. Dobře, že jim tam dáváš na vypařování vodu. S tím odborníkem to tak strašný nebude, jen chovám želvy tak dlouho, že jsem se s většinou problémů setkal, to poznáš sama, navíc mám ten známý pocit, že čím déle je mám tím méně o nich vím.
proč?
(DAVID.P., 4. 1. 2007 12:12)proč mi nikdo neodpovýdá????????????????????????????????????????????
Odpověď vlhkost teraria
(Petra, 4. 1. 2007 10:08)Jééé, ty budeš asi velkej odborník. Jsem moc ráda, že odpovídáš. Chci ale abys věděl, že kvůli studiu mimo můj domov,moje péče o želvy doma krapet zaostává. Pokusim se ale udělat, co se dá. Vhlkost vzduchu nevim.Terárko mam v rohu pokoje činžovního domu,žárovku obyč. 40W v hliněným květníku.V rohu terária je hliněná miska asi s 70 ml vody, která se vypaří 1 za 14dní.Teplota v teráriu mimo žárovku je 22°C a pod žárovkou 30°C.Už asi chápeš,že taková odbornice nejsem, ale snažim se, co se dá.Ještě prosím, kde seženu kombinal AD3 a kolik tak stojí?
Odpověď Ivča
(KHor, 3. 1. 2007 21:48)To rozhodně není dobré, želvička se do té látky určitě zamotá, může si zatrhnout drápek, může sežrat nit z té látky a vůbec. Rašelina také není nic moc, může být chemicky upravená, obohacená o hnojiva atd, navíc šíleně práší, když přeschne. Dej jí do terárka, hobliny z měkkého dřeva.
odpověd Ivča
(DAVID.P., 3. 1. 2007 19:50)co blázníte máte tam dát kachličky na ty kachličky misku rozměr5-10cm do té misky seno tolí možna pojede
odpověd Ivča
(DAVID.P., 3. 1. 2007 19:49)co blázníte máte tam dát kachličky na ty kachličky misku rozměr5-10cm do té misky seno tolí možna pojede
Látka
(Ivča, 3. 1. 2007 18:04)Máme želvu na látkách. Je to pro ni dobré? Čas byla na rašelině ze zverimexu ale zdá se mi, že jí hadr vyhovuje víc a mě z ohledu čištění taky.
čištění očí
(KHor, 3. 1. 2007 13:38)Podívej Petro, nemohu pochopitelně takto na dálku, dělat radikální závěry, ale měl jsem podobný dlouholetý problém s G. pardalis. Po vyčerpání všech různých mastiček jsem zkusil následující. Vem kombinal AD3 a dávej tak obden kapičku přímo do očí, pozor ať jí to nesteče do tlamky (hrozilo by předávkování)vydrž tak 14dní, v případě ,že to nezabere, budem pokračovat jinak. Jestli ano, dej mě prosím vědět. Také by bylo dobré uvážit, zda nemáš příliš silný nebo nevhodně umístěný zdroj UVA/B, ale to asi ne. Ty hobliny byli myslím nejvhodnější, dá se udržet přijatelná vlhkost v terárku. Kolik % vlhkosti tam tak běžně máš?
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
omluva pro KHor
(DAVID.P., 8. 1. 2007 18:48)