POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
U samic želv dochází, mají-li dobré podmínky, k ovulaci a následným snůškám i bez oplodnění
Pro piggik
(KHor, 2. 3. 2007 21:51)Tak to jsem moc rád, že jste s Evženem spokojení,co se týká těch stavebních prací, tak to dobře znám. Želvička i když je mrňavá tak je fakt dost pracovitá.
pro Lenku
(Nika, 2. 3. 2007 21:20)Ahoj,prosim tě mohla by si mi říct jak sis zařídila terárko?např.jakou máš žárovku,zářivku atd.Moc díky.Budu si ho taky zařizovat tak bych potřebovala poradit.
pro KHor
(piggik, 2. 3. 2007 21:08)Ahoj, tak Evžen už se mnou bydlí celé 4 dny. Na počáteční šok ze změny prostředí nějak zapomněl a drandí si celým bytem jako o závod. Žere, kaká, pravidelně si stěhuje interier terárka. no paráda. Děkuju moc za Evženka, je to zlatíčko. v pondělí ho jdu přihlásit. Lenka
želva
(Gabča, 2. 3. 2007 16:42)ahoj,než si pořídím želvu chtěla bych se zeptat jestli bude hodně vadit když nebude moct být venku,samozřejmě že v létě chvilku jo,ale bydlím v bytě takže akorát když ji vezmu třeba na dvě hoďky na zahradu jinou možnost nemám.A ještě jestli stačí obyčejná žárovka na vyhřívání bez uvb zářivky,třeba kdybych jí vitamín podávala v potravě.Děkuji.
Pro Jana
(KHor, 2. 3. 2007 13:23)Informuj se na " Farma Python " měli by je mít, počítej s cenou přes 2000,-
t rex žárovka
(Jana, 2. 3. 2007 12:39)Prosím, nevíte ve kterém internetovém obchodě je mají? Nějak je nemůžu najít. Díky.
Pro Hanka
(KHor, 2. 3. 2007 8:53)Obávám se že terárko je lepší, lépe tam udržíš teplotu. Nejlepší ale je pokud možno venkovní výběh. Fakt je, že každý tu možnost nemá.
dotaz
(Hanka, 1. 3. 2007 22:00)ahoj,je lepší akvárko nebo terárko?Akvárko asi bude cenově dostupnější.
pro Fidorka
(KHor, 1. 3. 2007 21:10)Nevím proč by sis tak měla připadat. Rozhodně je to lepší než něco zanedbat.
....
(Fidorka, 1. 3. 2007 18:01)To je v pohodě. Takže s tím lepidlem nevadí, kdyby třeba kousek ukousla? Moc dík PS: začínám si připadat blbě, jak se pořád na něco ptám...
pro Fidorka
(KHor, 1. 3. 2007 17:03)Nemusíš se ptát stačí se podívat na registrační list a tam je původ napsaný. Nechtěl jsem tě vyplašit jen je potřeba trochu víc ostražitosti. Na to co ti řeknou v prodejně bych moc nespoléhal. Silikonové lepidlo nevadí.
KHor
(Fidorka, 1. 3. 2007 12:02)
no a kdybych se ve zverimexu zeptala, odkuď je to mláďě a oni by mi řekli, že od např. chovatele, je pořád nutné to odčervení? Nebo kdyby mi tam řekli, že už odčervená je? Díky
Jo a taky jsem se chtěla zeptat, dneska jsem koupila akvárko, akorát sklo je k sobě přilepené nějakým (jak je napsané na letáku u tohoto) silikonovým lepidlem (vypadá to trochu jako guma)... Je u toho napsané, že je to nezávadné a že je nějaká nová technologie nebo co. No tak by mě zajímalo jestli to želva nemůže okusovat. A jestli ano, tak jak tomu mám zabránit, protože rodiče mi nedají další pětistovku na další akvárko.
Pro Petra
(KHor, 1. 3. 2007 9:57)Klídek, problém to bývá u zvířat z přírody, tak jako s každým jiným zvířetem. Navíc problém to je pro tu želvu, nikoliv pro chovatele, ještě jsem neslyšel že by chovatel měl potíže. U odchovaných želv jsou problémy minimální pouze občas, stejně jako u psa nebo kočky.
pro KHor
(Petra, 1. 3. 2007 8:42)chci si pořídít želvu ale teď co čtu o těch červech tak jsem dostala trochu strach,to je to s nimi opravdu tak hrozné i když jsou od chovatele, narozené tady u nás?
Pro Fidorka
(KHor, 1. 3. 2007 2:13)Není od věci nechat udělat celkové vyšetření. Tyto želvy bývají většinou dovezeny z přírody, takže mají v sobě také své parazity. Ti jim normálně nevadí ale během aklimatizace, což je pro želvu stresující a oslabuje to její imunitní systém, může propuknout invaze těchto parazitů a to už je problém. Nejsou to bohužel jenom roupi. No ale třeba budeš mít kliku, možná to vidím moc černě.
zvířátka
(Lucie, 27. 2. 2007 23:07)Už od dětství si přeji želvu je to můj sen ale přemýšlím jestli jsem normální protože máme psa,rybičky,osmáky a jestli bude ta želva tak si myslím že si všichni okolo budou klepat na hlavu, že za chvíli bedeme mít malé zoo,máte také někdo více druhů zvířat?
otázka
(Fidorka, 27. 2. 2007 18:50)No... V pátek si jedu pro želvu...Nakonec ji budu kupovat ve zverimexu. Akorát, bude to želva čtyřprstá a tady, viz. dole, se psalo(myslím, že to byl KHor), že zejména u želvy stepní by se měl hned po koupi ve zverimexu odebrat vzorek trusu a jít k veterinářovi... No... Tak by mě zajímalo, jak to odčervení bude probíhat. Např. jak mám trus odebrat, kolik, jestli mám jít k veterinářovi s želvou, nebo s papírama, jak dlouho to bude trvat, jestli to něco stojí...atd. moc dík
Pro Hanka
(KHor, 27. 2. 2007 9:43)Drápky bych rozhodně nestříhal, určitě neodhadnete kde je cévní ukončení a riskujete infekci. Má-li želva drápky opravdu extrémě přerostlé raději jděte k vetovi. Želva jako býložravec se krmí každý den nejlépe ráno a odpoledne a tolik kolik dokáže sníst.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
vejce
(KHor, 2. 3. 2007 21:56)