POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
To by neměl být až takový problém, venku v přírodě také každý den nesvítí sluníčko a želvy třeba tři dny nevylezou z úkrytu. Rozhodně bych po dobu nepřítomnosti nesvítil ani nevyhříval. Nechal bych teplotu na normální pokojovce
želva
(Jana, 14. 2. 2007 22:34)Dobrý den,chci se zeptat zda může želva zůstat sama např.přes víkend.Díky.
terárko
(Nika, 14. 2. 2007 22:31)Ahoj,můžete mi někdo poradit?Když si koupím terárko jak přidělám lampu a zářivku.Prodávají se lampy přímo pro terárka nebo je lepší si ji vyrobit?
Odpověď - dagsou
(KHor, 14. 2. 2007 9:18)To je problém poradit na dálku, na takovýto konkrétní případ. Obecně se dá říct, že želvy se v zimovišti pohybují, omezeně, ale nezůstávají na jednom místě celou zimu. Na druhou stranu probouzí-li se želva nepřirozeně brzo a má snahu aktivovat, může jí něco budit, nejčastěji nevhodná (příliš vysoká) teplota. Hloupé je to, že když špatně odhadnete proč se pohybuje, ublížíte jí, jak probuzením tak i tím, že ji necháte spát. Tak a teď si z toho něco vyberte. Mimo jiné piliny nejsou jako substrát vhodné, hobliny ano. Asi jsem vám moc nepomohl ale ono to fakt moc nejde.
Odpověď - velikost
(KHor, 14. 2. 2007 9:04)Opravdu záleží na tom odkud pocházejí její rodiče, želvy z jednotlivých lokalit se mohou ve velikosti lišit až o 10 cm a váhově až o 1kg
Odpověď - svícení
(KHor, 14. 2. 2007 9:01)Jeden zdroj by stačil v přípdě, že by jsi měla výbojku, buď ULTRAVITALUX nebo T-REX. Obě mají ale vysokou watáž 300w respektive 160w. Pro menší počet želv je celodenní svícení těmito zdroji opravdu luxus. Budeš asi muset skončit u klasiky, reflektorová žárovka jako zdroj tepla pod ní na substrátu by mělo být 35 až 40°C a zářivka jako zdroj světla
odpověď - Šárka
(Dayisa, 13. 2. 2007 21:23)Ahojky, koupila jsem ji v OBI...Zkus se kouknout ve větších akvaristikách a určitě nějakou seženeš....
Pro Niki
(Pavel, 13. 2. 2007 9:16)Záleží jakou máš,jsou 2 druhy-malá a velká.Malá cca 18 cm a velká cca 30cm
Tapeta
(Šárka, 13. 2. 2007 9:14)Ahoj,měla bych na tebe dotaz,kde si koupila tapetu co máš za terárkem u tvých želviček,Sháním je někde v e-shopech,ale žádné hezké nemají .Potřebovala bych navíc bud 80x80 nebo 160x40.Díky
velikost
(Niki, 12. 2. 2007 22:52)ahoj,chci se zeptat jak hodně vyroste želva Testudo hermanni bottgeri.díky
svícení
(Adela, 12. 2. 2007 22:20)Dobrý den,můžete mi někdo poradit zda je nutné svítit žárovkou a zároveň uv zářivkou nebo jestli existuje nějaká zářivka či žárovka která vydává teplo a zároveň dodá potřebný vitamín D,takže stačí jeden zdroj.Díky.
Zazimování
(dagsou, 12. 2. 2007 21:05)Dobrý den, mám na Vás dotaz - máme druhým rokem želvičku. Když jsme ji kupovali, bylo nám doporučeno ji alespoň 4 roky nezimovat. Letos asi před měsícem přestala želvička jíst, tak jsme ji dávali pouze vyprázdnit a po asi 14ti dnech se zazimovala. Zahrabala se do pilin a byla tak na délku ukazováku zahrabaná. Každý den ji nakukuji do bedýnky a dnes jsem objevila, že ji vykukuje krunýř z pilin. Nechci ji budit, ale mám strach, že pokud už nespí, aby neuhynula hladem. Navíc se všude píše, že želva má spát asi 4 měsíce a u té naší jsou to pouze tři týdny. Nerada bych udělala něco špatně, poradíte mi, co s želvičkou? Nechat ji spát i když je už napůl venku z pilin, nebo ji pilinami přihrnout a vyčkat do jara? Předem děkuji za radu. D.
Probuzení želv
(KHor, 11. 2. 2007 11:05)Blíží se jarní probouzení želv, myslím, že by ten kdo potřebuje konzultaci by měl pomalu začít, rozhodně totiž nedoporučuji se řídit podle knížek tj. vyndat želvu ze zimoviště vykoupat ji ve vlažné vodě a dát pod žárovku do terárka. Koledujete si tak o problém. Tak potřební, do toho, až to vypukne, tak na to nebude moc času.
Odpověď - Fidorka
(KHor, 9. 2. 2007 7:59)Záleží na tom, zda žárovku používáš současně pro vytápění i osvětlení. Svítíš-li něčím jiným např. zářivkou, nebo je terárko umístěno tak, že má denní světlo, stačí opravdu svítit žárovkou cca 5 hodin denně. Nemá-li terárko jiný zdroj světla než žárovku, měla by svítit 12hod.
odpoved Fidorka
(DAVID.P., 8. 2. 2007 12:34)Já želvě nechavám od devíti ráno do devíti. Večer přitom se někdy želva rozdivočí nebo usne.
žárovka
(Fidorka, 7. 2. 2007 20:48)díky a ještě jsem se chtěla zeptat, jak dlouho mám nechat svítit žárovku??? Někde píšou pět, někde dvanáct hodin... Tak nevím...
pro DAVIDA.P.
(KHor, 6. 2. 2007 23:52)To jsem rád, že se ti želvíci líbí, škoda že bydlíš tak daleko. Koukám, že máte slavnou vesnici.
Odpověď - Fidorka
(KHor, 6. 2. 2007 23:47)Piliny určitě ne, samotný písek je lepší. Nejlepší jsou hobliny z měkkého dřeva (jsou světlé), drží dobře vlhkost, nepráší, neplesniví a dají se lehce vyměnit. Dá se také použít hlinitopísčitá zem. Rašelina jak občas někdo radí není vhodná, protože je buď moc kyselá, nebo je chemicky upravená případně obohacená o hnojiva, navíc šíleně práší. Dokonce jsem četl na Želvíkově webu, že doporučují takové ty relativně drahé dřevěné čtverečky, jsou v poslední době dost populární. Tak na ty si dej opravdu pozor, když je želva omylem sežere, zvláště malá, tak je problém.
Co je nejvhodnější??
(Fidorka, 6. 2. 2007 18:38)já bych se chtěla zeptat, co je nejvhodnější podklad do terárka... Jestli piliny nebo písek atd. Díky
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
Odpověď - Jana
(KHor, 15. 2. 2007 8:44)