POPIS: Karapax je oválný, mírně klenutý.
Tato želva je velice podobná želvě žlutohnědé, jen je v dospělosti menší.Navíc želva žlutohnědá nemá rozdělený Karapax.
ZBARVENÍ: Barva této želvy je jasně žlutá s mnohými černohnědými skvrnami, sem tam nazelenalými skvrnami.
Má o hodně jasnější barvu než Testudo graeca, s jinou si ji splést nemůžete.
Rozlišovacím znak: nadocasní štítek, který je rozdělený na dva.
Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - pampelišky, salát, čínské zelí, okurky, rajčata, jetel, jitrocel, jablka apod.Ale i malé kousky masa, ale POZOR!!!! Jen tak jednou za 14 dní, protoze maso, tvaroh, vejce atd.obsahují hodně bílkovin a to způsobuje měknutí krunýře.
Chov: Je u nás nejčastěji chovanou pozemní želvou. V letním období je vhodný chov ve venkovních výbězích. Je nutné přezimování.
Odchovy jsou pravidelné. Mezi květnem a srpnem naklade samice ve dvou etapách 3-8 vajíček.
Terárium: Velikost chovných zařízení je nutné měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.
První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech větší.
Dno pokryjeme kokosovým vláknem, postačují asi 3 cm. Do rohu můžeme nasypat jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. V teráriu by měl být tzv.teplý kout, kde se želvička vyhřívá a na opačné straně chladnější.
V teráriu by měla být mistička na vodu, mistička na vitamínové zrní, nádobka na koupání, kameny nebo kořeny jako překážky, protože želvičky milují překážky a UV zářivka - dodává vitamín D (sluníčko)
Zimování: Zazimování musí proběhnout postupně. Želva se musí vyprázdnit, proto se asi 10-14 dnů před tím nekrmí. Přemisťujeme ji postupně do stále nižší teploty a nakonec ji umístíme v bedničce v prostoru s teplotou 5-7° C. Odzimování probíhá obdobně. Období klidu má trvat 3-4 měsíce.
Páření: V zajetí se tento druh rozmnožuje. Samici poznáme podle kratšího ocasu.
Kladení vajec: Snáší průměrně 3 - 8 vajec, ve dvou snůškách. Inkubace trvá asi 60-100 dnů a je závislá na teplotě.
Určení pohlaví: Sameček - bývá většinou menšího vzrůstu než je samička. Má delší, u kořene mohutnější, ocas a kloaka je umístěna dál od konce plastronu.
Tvar plastronu je u samců "vpouklý" - prohloubený směrem do těla a umožňuje tak při páření těsnější nalehnutí na karapax samice.
Samička - bývá většinou většího vzrůstu. Má kratší, celkově menší ocas a kloaka je umístěna blíže špičce ocasu. Plastron bývá rovný, bez prohnutí dovnitř.
Více:
Krunýř této želvy měří 20 až 25cm, zřídkakdy více. Je vysoce klenutý a okrouhlý. Štítky nad obratli jsou úzké, u dospělých uprostřed hřbetu téměř čtverhranné a vypouklé. Zbarvení štítu je zelenavě nebo hnědavě žluté, objevují se i rozsáhlé tmavé plochy. Nadocasní štítek karapaxu je rozdělený, samci mají na konci ocasu mohutný rohovitý trn, tuto špičku ocasu kryjí 2 velké hladké šupiny. Plastron je u samců vydutý a ocas podstatně delší než u samic, jejichž břicho je rovné.
Žije v oblasti východního Středomoří, je ji možno nalézt na chudých lukách a trávou zarostlých svazích, ve vápencových oblastech i při mořském pobřeží, ale také v kulturním kraji, pokud jsou zde kamenité zídky, křoviny a suchá písčitá místa.
Během půlročního zimního spánku spotřebují asi 10 až 40g svých zásob tuku, takže ihned po probuzení opouštějí svá zimoviště a jen co se zbaví exkrementů, které se v jejich těle během zimního spánku nahromadily, začínají se vydatně krmit výhonky bohatými na vitaminy. Během tohoto období zvýšené aktivity dochází také k páření.
Samci bojují o samičku, pokoušejí se mohutnými údery jeden druhého odstrčit, také k samičce se chovají hrubě. Sameček pronásleduje samičku , vráží přitom do ní krunýřem, několikrát ji oběhne a přitom ji kouše do nohou. Oplození je obtížné, protože samec často sklouzne ze samiččina kaparaxu. Za nějaký čas po oplození vyhrabává samice zadníma nohama v zemi jámu, do které klade bílá vejce v tvrdé skořápce. Mladé samice většinou 1 až 2, starší však až 10 vajíček. Po nakladení vejce zahrabou a zeminu udusají plastronem. Mláďata se líhnou po několika měsících, délka vývoje závisí na klimatických podmínkách.
V době letních veder upadají do jakéhosi letního spánku, ze kterého je probouzejí podzimní srážky. Želvy se začínají opět vykrmovat. Když si nahromadí dostatek tukových zásob, zahrabávají se na vhodných místech, kde přezimují.
Živí se zelenými rostlinami, společně s rostlinnou potravou přijímají také vodu, příležitostně žerou také brouky, červy a mršiny.
A tady naleznete fotky mých želviček, mám také zelenavé
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj,četla jsem že se musí želvám stříhat drápky,tak nevím jestli to zvládnu.Ještě by mě zajímalo jak hodně a jak často se želvy krmí.
-------
(KHor, 25. 2. 2007 8:50)
Mončo - je vidět, že to máš naštudovaný, nezapomínej vlhčit substrát, základní strava čínské zelí a ostatní zelenina a ovoce jen jako doplněk. Tak ať ti želvík prospívá.
Jane - Se žárovkou Day Glo nemám žádnou zkušenost, takže nevím.
želvík
(Monča, 23. 2. 2007 20:56)Ahojky,připravuji se na příchod nového člena rodiny-želvičku.Takže terárko 80x35x40,podestýlka měkké hobliny,žárovka 25w-doufám že bude stačit naši mi silnější asi nedovolí když se musí svítit celý den,potrava převážně zelenina,myslím že jsem se o všem dost dočetla aby se měla dobře.Tady je docela dost rad a to je dobře.Dyžtak mi někdo poraďte jestli je ještě něco důležité.
já také
(pokak, 23. 2. 2007 18:16)Já mám taky zelenavou jsou jí teprve 2 roky a je to na rozmačkání láskou =) takový bobíšek mimiiiii
já také
(pokak, 23. 2. 2007 18:16)Já mám taky zelenavou jsou jí teprve 2 roky a je to na rozmačkání láskou =) takový bobíšek mimiiiii
já také
(pokak, 23. 2. 2007 18:14)Já mám taky zelenavou jsou jí teprve 2 roky a je to na rozmačkání láskou =) takový bobíšek mimiiiii
pro KHor
(DAVID.P., 23. 2. 2007 16:48)KHore prosím pošli mi ještě něaké fotky tvích želv.
Pro Fidorka
(KHor, 22. 2. 2007 19:36)Mimo jiné, to s tou náladou máš úplnou pravdu, jen mě to připadá dlouho.
Pro Fidorka
(KHor, 22. 2. 2007 19:33)Jen piš já nemám žádný monopol a čím víc názorů tím lépe
odpověď
(Fidorka, 22. 2. 2007 19:07)no.. já sice želvu ještě nemám, ale myslím, že i nezazimované želvy bývají takové "bez nálady". Mám pocit, že tu někdo psal, že je to obvyklé, ale pět dní je celkem hodně... ALE rozhodně si počkej na odpověď nějakého většího odborníka. Např. KHor nebo Daiysa. Oni ti poradí víc, tohle je jen rychlá odpověď, kdyby to moc spěchalo... :)
Pro niki
(KHor, 22. 2. 2007 19:06)Je-li v pořádku teplota, tak to úplně v pořádku asi není. Jinak se chová normálně?
želvík
(niki, 22. 2. 2007 18:43)co se stane když nezazimovaná želva 5 dní nežere??????please odepiš
Ali
(KHor, 21. 2. 2007 23:19)Máš-li na mysli suchozemskou želvu a jenom jednu nebo dvě tak ti mohu zaručit, že při základní péči o ní maminka ani nebude vědět. Vodní želva, vzhledem k tomu, že dokáže pořádně znečistit vodu, cítit být může respektive ta voda, želva ne.
Pavel
(KHor, 21. 2. 2007 23:15)Tak to nemohu sloužit, nicméně by mě zajímalo jak to dopadne v případě že se odhodláš ji koupit
Dotaz
(Ali, 21. 2. 2007 23:11)čauky,můžete mi někdo říct jestli je želva cítit,mamka by mi ji prý koupila ale jenom jestli není cítit.
Khor
(pavel, 21. 2. 2007 23:06)Já ji ještě nemám koupenou,ptal jsem se než do ni budu investovat stojí asi 250Kč
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
želva
(Hanka, 26. 2. 2007 23:05)