Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis: Karapax je oválný, téměř kruhovitý, ve středu zřetelně zploštělý. Působí celkově plochým dojmem.

Zbarvení je žluto-olivové a je pokryt černohnědými skvrnami.

Můžeme najit různé barevné variace, ktere mohou být od jasně žluté po skoro černou.

Většina želv čtyřprstých má barvu od olivove šedé až po hnědou.

Charakteristika jak napovídá její jméno, na předních končetinách má pouze 4 silné drápy.

Přední končetiny jsou statné a mají zvláště hrubé šupiny. Na konci ocasu je dráp.

Jsou přizpůsobené k hrabání, což je typická vlastnost těchto želv.
Ocas samců je delší než ocas samic.

Potrava: Přijímá hlavně rostlinnou potravu - trávu, pampelišky, čínské zelí, okrajově jako pochutinu jetel, jitrocel, okurky, rajčata, jablka apod.

Chov: Ačkoliv se jedná o v minulosti nejvíce dováženou želvu, patří k náročnějším druhům želv.

Potřebuje hlavně přezimování, ale i v období horka letní klid. Při dodržení životních nároků jsou známy odchovy i u nás. Vytvořte pro želvy stepní terárium, na jehož dno dejte min. 2 m2 písku nebo písčité půdy.

Letní teplota je 25-35 °C, pod lampami 40-45 °C. Samečci jsou agresivní vůči samcům jiných druhů želv, i když jsou někdy třikrát větší než oni.

Terárium: Velikost chovných zařízení lze měnit s přibývajícím věkem a velikostí zvířat.

První dva roky vystačíme s nádrží 40 x 60 x 30 cm pro dva kusy, v dalších letech raději větší.

Dno pokryjeme vrstvou kokosového vlákna, postačují asi 3 cm,do rohu nasypeme jemný písek nad kterým je ve vzdálenosti asi 15 cm nainstalována výhřevná žárovka. Vypavení je totožné s vybavením u testudo hermanni.

Zimování: Zhruba od říjan do února v chladu při teplotě asi 5°C - 8°C

Páření: V přírodě se tyto želvy páří v srpnu a v září. Vejce kladou v květnu až červnu.

V teráriích se však často páří na jaře a kladou vejce o 1,5-2 měsíce později. Námluvy zahrnují kývání hlavou, kroužení okolo samičky. Páření proběhne tehdy, až samička přestane utíkat.

Kladení vajec: Samička si vyhrabe v kypré písčité půdě jamku, do které naklade 2-8 oválných vajec.

Při teplotě 30-32 °C se mláďata líhnou po 65-70 dnech; pokud je teplota o něco nižší, líhnou se po 80-100 dnech.

Určení pohlaví: Sameček má silnější a delší ocas, nemá však dovnitř vyklenutý plastron, který se vyskytuje u většiny suchozemských želv.

!!! POZOR !!!

Tyto želvy, dobře hrabou, dobře šplhají a výborně zdrhají

 

Náhledy fotografií ze složky testudo horsfieldi

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

potrava

(Lucka, 12. 8. 2007 13:24)

ahojky,chtěla sem se zeptat co všechno může sucozemská želva čtyřprstá jíst...a jestli se musí zimovat???předem děkuju L.

!!!ZAZIMOVÁNÍ!!!

(Dwae, 6. 8. 2007 23:55)

Cuz, hale mam želvu čtyřprstou, musim ji davat zazimovat???diiiiik za odpofed...

Cena

(Monika, 25. 7. 2007 14:48)

Kolik stojí malá čtyřprstá želvička z obchodu?Chtěla bych si moc jednu koupit,ale nevím kolik stojí.

odpověď - Nikina

(Dayisa, 28. 6. 2007 15:35)

Takže:
Když želvičku delší dobu nezimuješ, je to jako bys byla x let bez dovolené - ale lepší je nezimovat než zimovat špatně.Pokud bys chtěla svoji želvičku rozmnožit, zimovat musíš(ten rok).Zimuje se při 5-8 stupních, tudíž je nemůžeš zimovat pod postelí..:-)Já zimovala jednou, klesla mi teplota v ledničce na -3 a pak zas stoupla na 10 a nic se Rozárce nestalo.Štěstí, že byla dostatečně zahrabaná...14 dní před zimopváním želvičku nekrm a pravidelně ji dávej vyprazdňovat do vody a snižuj teplotu.Před a během zimování nesmí nic jíst.Želvičky prosím nekřiž!!Samičku a samečka rozpoznáš ještě podle tvaru karapaxu...Bylo by dobré si přečíst nějakou knížku a nebo prolustrovat net...V terárku je dobré mít nějaké překážky, mističku s vodou,plochý kámen, na který budeš pokládat jídlo, substrát, osvětlení normální a UV.Ufff, to bylo něco....

Zazimování apod.

(Nikina, 24. 6. 2007 13:49)

Ahoj,Prosim tě nemohla bys mi poradit něco blíže se zazimováním želvy čtyřprsté a řecké.Víš někdo mi říkal,že když jakýkoliv druh želvy zazimuji tak mi může umřít.A proto se moje želvičky bojím zazimovat. Mám dost otázek , ale potřebuji je vědět otázek:Co se děje se želvama když je nezazimuji delší dobu? Mohla bych želvy zimovat pod mojí postelí kde je zhruba 24 - 27 °C? Umřou nebo neumřou při zimování(ještě nikdy jsem je nezimovala)? Může být zimována od prosince do února? A má mýt nějaké krmení v krabici na zimování? Něco o páření:Může se spářit želva čtyřprstá s želvou řeckou nebo s jiným druhem želvy? Jak rozpoznám samičku od samečka ještě jiným způsobem než podle délky ocásku? Ještě vedlejší otázky:Jak by mělo přesně být vybaveno terárium? Má želva dostatečný instinkt k tomu,aby nesnědla nějakou jedovatou rostlinu? Ještě tě seznámím s mými želvičkami Jedna se jmenuje Anička,je jí 9 let,za cca sedm měsíců jí bude 10,je asi 11 cm velká(Karapax),je to druh želva čtyřprstá a dobře vychází s jakoukoliv želvou,kterou zatím viděla a byla u ní v terárku. Druhá se jmenuje Herkules a je mu 5 let,měří asi 7,5 cm (Karapax),je to druh želva řecká,nevím pohlaví u Aničky také ne.Moc tě prosím, abys mi alespon na některé otázky odpověděla. Díky předem. Tady Máš Na mě e-mail na,který mi odpovědi piš NSouhradova@seznam.cz Ahoj

"kecal"

(Roman, 21. 6. 2007 19:40)

Zdravím všechny chovatele horsfíldek,rád bych té naší koupil zdravého samečka,nevíte o nějakém?Máme cca 12 let mladou samičku,má u nás skoro 800m2 výběh,okupuje totiž naší zahradu.Miluje kameny a když si může "ulovit" nějaký plevel.Výborně šplhá a večeně někde běhá,mít tak její vitalitu.Měli jsme na návštěvě samce želvy zelenavé a asi na tu naší jdou pudy,tak už nechceme,aby byla sama.
Díky za pomoc.
romanpsenicka@volny.cz

reakce Petra

(Eva, 20. 6. 2007 10:16)

Ahoj. Mám naprosto stejný problém jako ty.V poslední době se to mojí želvě stává skoro denně.Veterinář mi poradit nedokázal.Podle mě se jedná o samičku, ale má taky hruba 6 let, takže to třeba ještě nejde poznat.Jinak želva žere normálně a je aktivní. Zjistila jsi o tom něco bližšího?

Venkovní odchov

(Pedro, 25. 5. 2007 20:58)

Předloni na podzim se nám čtyřprsťačka Julča "ztratila" z venkovního výběhu. Vynadal jsem v duchu zlodějům,děckám jsem koupil morče,ať nebrečí a v klidu jsme prožili ukrutnou zimu.Na jaře (koncem března)se želva ve svém výběhu zas objevila. Živá,zdravá,trochu od hlíny,za pár dnů začala žrát....Loni jsme ji už nechali venku záměrně.Opět dobře přezimovala...

Pro Honzi s dvěma čtyřprsťačkama

(Jogin, 22. 4. 2007 22:37)

napiš zde prosím svuj mail pro lepši komunikaci, popřípadě icq.

Re: Teploty ve venkovním výběhu

(Oslinka, 20. 4. 2007 9:06)

Nekteri maji ve venkovnim vybehu vyhrivany domecek. Mozna by sis ho mohl udelat taky. Ted bylo skoro nula stupnu, tak bych je radsi brala domu.

želvička

(Renek, 17. 4. 2007 10:09)

Měl bych zájem o koupi suchozemské žely od chovatelé. Můžu poprosit o kontakt.Předem děkuji.

Teploty ve venkovním výběhu

(Honza, 16. 4. 2007 9:29)

Ahoj Všem! Dostal jsem dvě 15 let staré "mladé" želvy čtyřprsté.Mám pro ně výborný výběh, ale mám strach, že je venku v noci ještě dost zima!? Můžete mi poradit, jestli je musím na noc nosit dovnitř....Díky za radu

Re: Šťastní

(Oslinka, 15. 4. 2007 8:12)

Mam to uplne stejne. Chlupace ani operence nemuzu, pavouku, hadu a nekterych jesteru se bojim. Uplne jsem si svyho ctyrprstyho zelvika zamilovala :) Vcera byl poprve venku na trave. Radost ho pozorovat.

Šťastní

(Veverka, 13. 4. 2007 9:44)

Ahojík všem,máme želvičku čtyřprstku.Milujeme zvířata,ale máme omezený výběr (alergie). Pořídili jsme tedy želvičku a udělali jsme dobře. Je úžasná.
Přeju Všem zdárný chov!!!

....

(Fidorka, 25. 3. 2007 10:57)

ahoj, mám takový menší problém. Pro želvu jsem udělala takový domek nebo spíš tunel ze svázaných klacíků. Aby to drželo tvar, dala jsem pod to kus uřízlé petky. Nemůže třeba okousávat ten plast nebo ty provázky?Nebo se o toho nějak zranit? A taky mě zajímalo jestli by mohla mít v terárku mušle. Dík za odpověď

pohlavie

(bobo215@azet.sk, 23. 3. 2007 11:56)

Dakujem. Poslal som ti to foto.Bohuzial neviem po anglicky.

pohlavie

(bobo215@azet.sk, 22. 3. 2007 18:21)

Poradí mi niekdo ako zistím vek mojej korytnačky (želvy)Testudo Horsfieldi? Má asi 8cm pancier. Som zo slovenska a nedávno som ju kúpil bez udania veku a pohlavia.

Min. 18. letej fešák

(Petra, 18. 3. 2007 13:33)

Ahoj, objevila jsem tenhle web a je super, dozvedela jsem se spoustu informaci. Ja jsem dostala zelvu (čtyřprstou), kdyz jsem byla v 1. třídě, tzn. že ji už mám 18 let. Chovám ji doma v bedničce z plexiskla, žádný žárovky a vyhřívání, to jsem nikdy neměla. Zazimovat ji nedávám. V zimním období usne vždycky tak na 14 dní, pak se vzbudí, nažere se a zase usne. V létě ji mám na balkoně nebo si ji beru na chatu, ale tam se musí hlídat, protože rychle utíká. Co je mi divné, že po takové dlouhé době není ochočená, když ji chci pohladit, tak se schová do krunýře. Když jsem ji dostala, tak nebyly žádný registrační listy, takže vlasně ani nevím, kolik mu je, ani odkud pochází. Je pravda, že se věk dá určit podle vroubků na krunýři? Nikdy jsem s ní nebyla u zvěrolékaře. 3x mi spadla z balkónu (ze třetího patra) a nikdy se ji nic nestalo. Kolika let se tyto želvy dožívají? Žrát ji dávám salát, pampelišku, jablko, banán a ředkvičky. V létě, když je na chatě, tak jsem poznala, že má ráda třeba listy jahod, melounu, jitrocel, to si vlasně našla sama a žrala. Můžete mi klidně napsat nějaké info na e-mail: Petra.Ste@seznam.cz
Díky za rady.

pohlaví

(petra, 13. 3. 2007 8:59)

No já sem viděla něco docela "nepěkného",jestli to byl penis nevím,ale řekli mi to po telefonu na té veterině,že je to pravděpodobně sameček...
A ona má ten ocásek váženě takový krátký a trochu kulatý a kloaku má těsně u krunýře.
Vím,že tyto želvy dospívají mezi 8 - 10 rokem,ale prý je to i podle velikosti a naše "Julča" teď hodně rychle vyrostla.Zimovat ji nenechávám.

pohlaví

(hanka, 12. 3. 2007 22:18)

Jestli si viděla penis tak je to prostě samec :-) ...podle ocásku se taky nemůžeš jistě řídit..muže jí ještě i dorůst - vždyt mu je jenom 5 let